İçeriğe geç

Sadakatsiz–Doctor Foster– Alakasız Uyarlamalar Vol. 3249

Üniversitedeki oda arkadaşımla farklı şehirlerde yaşıyoruz, bu boş dönemimde dedim ki gideyim güzel bir Netflix-Yemeksepeti organizasyonu yapalım 😀 Ortak izleyecek bir dizi bulamayınca ikimizin de manyak gibi tutulduğu Sadakatsiz dizisinin orijinali olan Doctor Foster adlı diziyi izleyelim dedik. Ne kadar yerinde bir karar..

Gemma Foster-Tom Foster-Simon Foster

Öncelikle iki dizi dışında bir de Kore yapımı var, onunla ilgili hiçbir bilgim yok baştan belirteyim.. Doctor Foster, 2015-2017 yılları arasında BBC One’da yayınlanan İngiltere yapımı bir dizi. 2 sezon süren dizinin sade ve sadece 10 bölümü bulunuyor. Ortalama 55 dakikadan düşünürsek, 9 saatlik bir maratonla biter. 🙂

Sadakatsiz ise 2020’de yayın hayatına başlayıp hala devam eden, Doctor Foster’dan uyarladığımız, Doktor Asya, Volkan, Derin gibi ilginç karakterlere sahip Kanal D dizimiz. İkisinin de konusu ve başlangıç şekilleri aynı olduğu için tek seferde Doctor Foster üzerinden anlatarak Sadakatsiz’deki karakterleri parantez içinde belirteceğim.

Doctor Foster (Sadakatsiz) dizilerinde, kocası Simon’ın(Volkan) bir ilişkisi olduğundan şüphelenen Dr. Gemma Foster’ın(Doktor Asya) hikayesini izliyoruz. Simon (Volkan), finansör olarak kullanmak istediği iş adamının kızı, kendinden yaşça çok küçük olan Kate (Derin) ile ilişkiye başlayınca, Gemma (Asya) bunu kanıtlayarak oğlu Tom (Ali) ve mal varlığını kurtarmaya çalışır.. Dizilerin içinden bilgiler vererek farklarını açıklayacağım için izlemediyseniz devam etmemenizi öneririm.. 🙂

Derin-Kate

Doctor Foster ile Sadakatsiz Arasındaki 12 Fark

 • Sadakatsiz dizisinde olaylar geniş çerçevede anlatılırken Doctor Foster daha küçük bir alanda geçiyor. Yerli dizimizde Asya’nın, Derin’in, Gönül Güçlü’nün, Selçuk’un, Bahar’ın, Nil’in hatta Asya’nın eski hastasının bile hayatlarına ayrı ayrı yer verilirken, Doctor Foster ise ana karaktere odaklanmış, sadece Gemma Foster ile ilgileniyor bu yüzden de sadece eşi ve çocuğu konuya dahil oluyor, bölüm boyunca dikkat dağıtıcı hiçbir unsur bulunmuyor. Yerli dizimizde her karakter derinlemesine işleniyor, her bölüm ayrı bir kaos yaşanıyor, sürekli kahramanlarımızın başına ilginç olaylar geliyor. Bunun sebebi de dizinin uzamasını sağlamak. Tabi halkın beklentisini de karşılamak gerek. 🙂
 • Yabancı versiyonunda, Gemma’nın karşısında oturan Anna’nın ya da Gemma’yı aldatan kocası Simon’un ve inanır mısınız Simon’un yeni eşi Kate’in bile esamesi okunmuyor. Simon’un yeni eşi olmasına rağmen Kate’i 10 bölümde toplamda belki 5-6 kere görüyoruz. Diğer karakterler ise yok denecek kadar az. Gemma’ya uyku ilacı almak için gelen Carly, aldatılmayı kanıtlayarak ortadan kayboluyor mesela. Sadakatsiz’de ise Nil karakterinin erkek arkadaşı Selçuk bambaşka bağlantılarla başrole yerleşti. Cavidan’dan tut Haluk Güçlü’ye, Gönül Güçlü’nün Aşkı-Memnu-Firdevs havalarından, Hicran-Haluk-Gönül aşk üçgenine falan hep bizim senaristlerimizin renklendirme çabaları.
 • Sadakatsiz dizisinde Asya karakteri bir ilah gibi yansıtılıyor.. Asla yanlış yapmayan, yapsa da dürüstçe telafi eden, her yaptığı asil ve doğru gibi gözüken, asla bencillik yapmadan hep çocuğunu düşünen, yalnız ve güçlü kadın profili çizilmiş. Fakat öte yandan Gemma Foster, hatalar yapan, bencilleşen, hatta çoğunlukla gözünü hırs bürümüş, oğlunu düşünmeden intikam ateşiyle hareket eden bir kadın. İlah olmak yerine tam tersi bir profil bulunuyor karşımızda.
 • Sadakatsiz dizisinde Asya, Volkan’dan nefret ediyor, asla geri dönmesini istemiyor hatta Volkan’ın çabalarından rahatsız olduğunu açıkça belli ediyor. Volkan’ın olmadığı iki sene içinde de çokça mutlu görünüyor, kendi düzenini kurmuş gibi. Fakat Doctor Foster’da, Gemma iki senede de hayatını rayına oturtamamış ve Simon şehre geri döndüğünde bunu kaldıramıyor. Onun mutluluğunu bozmak için elinden geleni yapıyor diyebiliriz. Çünkü Simon evliliğinde mutlu ve her şey yolunda giderken Gemma bir gram ilerleyememiş.. Kendisi, Simon ile uğraşmaktan kendi hayatına bakamıyor. Yani bizim dizimizdeki Volkan karakterinin ısrarcılığı, yabancı dizide Gemma Foster’da var.
Asya-Volkan-Ali
 • Sadakatsiz dizisinde Asya’nın oğlu ‘paylaşılamayan’ Ali, çalma hastalığıyla savaş veriyor, bu yüzden doktora götürülüyor sonra toparlıyor gibi. Foster’daki Gemma’nın oğlu Tom ise kız arkadaşını alkollüyken istemsizce(?) taciz ederek bunun pişmanlığından dolayı toparlanamıyor. Depresif bir karakter olarak görüyoruz, ailenin intikam savaşı içinde eziliyor.
 • Volkan, oğlu Ali’yi yanına almak için savaş verirken, Derin’in gönderme çabalarına esip gürlerken; Simon ise yeni ve genç eşi Kate evde Tom’u istemiyor diye oğlunu evinden atıyor ve kapılarını tamamen kapatıyor.
 • Sadakatsizlik konusunda Simon’un üzerine bizim Volkan’da gittiğimiz gibi gidilmemiş. Daha doğrusu biz Volkan’ın Asya’ya aşık olduğunu ve Derin’i sevmediğini görebiliyoruz. Sürekli Asya’nın peşinde dolanıyor, Asya’yı aldattığı yetmemiş gibi, sonra da Derin’i aldatıyor bariz bir şekilde. Ama Simon’un tek derdi Gemma’nın yaşadıkları yeri terk etmesi, çünkü Gemma varken eşiyle mutlu olabileceğini düşünmüyor(belki de Gemma sürekli Simon’la uğraştığı için). Sevgi aşk gibi bir duygu asla beslemiyor, karısını seviyor ve onunla mutlu gibi görünüyor. Yani karakterlerin amaçları birbirinden oldukça farklı.
 • Asya ve Volkan ayrıldıktan sonra bir daha hiç cinsel bir birliktelik yaşamamasına rağmen Simon ve Gemma bir gece birlikte oluyorlar, bunu da Gemma planlıyor. Aslında Simon kendince bir gecelik bir hata yaptığını düşünüp eşine yalan söylüyor fakat bu noktada eşini kaybetmek istemediğini görebiliyoruz. Volkan gibi boşanmaya çalışmıyor aksine birlikte kalabilmek için çabalıyor.
 • Yerli versiyonumuzda Bahar’ın kocası Mert, Asya’yla birlikte olduktan sonra, eşi Bahar bunu Asya sayesinde öğrenerek boşanmak istiyor fakat annesi gelip boşanmasını engelleyince bir daha başka kadınlar konu olmayacak şeklinde anlaşarak evli kalıyorlardı. Fakat Mert, Volkan’ın ayarladığı bir kadın ile birlikte olunca anlaşma bozulmuş oldu ve boşandılar. Bu şekilde karakter diziden çıkarak Bahar da Asya’nın yakın arkadaşı oldu. Fakat Foster’da Anna zaten ilişkilerini biliyor ve sesini çıkarmıyordu, sonunda kocasına bu son olsun demesiyle ilişkileri devam ediyordu. Bu noktada Simon’ın vesilesiyle (ama kesinlikle kurduğu bir oyun ya da dalavereden değil) adam başkasıyla yatınca Anna adamdan boşanıyor, önce kocası evden ayrılıyor sonra Anna taşınıyor.. Yani aslında Bahar’ın da diziden çıkması gerekiyordu.
 • Hastanedeki Derya karakteri ise bizim dizide hamilelik sebebiyle bir süre ayrılıp geri döndü fakat diğer dizide evleniyor. .
 • Doctor Foster dizisindeki Kate karakteri, Derin karakterinden çok daha akıllı. Bunu da 2. sezon 4. bölümde ilk defa doğru düzgün Kate karakterini gördüğümüz sırada anlıyoruz. Kate, içine şüphe düştüğü anda bunu araştırıyor ve sadece tek bir şans veriyor eşine. Onu bile tam vermeden, bazı soyut meselelerden(Simon’un kendisini Gemma’ya benzetmeye çalışması gibi) evi terk ediyor. Daha doğrusu Simon’ı sokakta bırakacak şekilde ailesiyle birlikte taşınıyor.. Çok klas hareket.. Sadakatsiz dizisindeki Derin karakteri gibi “Benim Volkan’ım yapmaz” demiyor. Derin’i biliyorsunuz, gözünün önünde Volkan’ın eski karısına dönme çabalarını görmezden gelerek boynuzlarını cilalıyor. Bazı yerlerde orijinal senaryoda Kate intihar ediyor gibi saçmalıklar gördüm, yok öyle bir durum, kadın kızını da alıp mis gibi zengin hayatına devam ediyor arkadaşlar. 😀
 • Sadakatsiz dizisinde Doktor Turgay ile Asya’nın arasında arkadaşlıktan öte bir ilişki olamadı, üniversiteden arkadaşı Sinan ise hala arkadaşlık ile flört arasında gidip geliyor ama arkadaşlık ağır basıyor.. Ama Gemma Foster kendisine önce hasta olarak gelen James ile buluşuyor sonra James’in, Tom’un öğretmeni olduğunu öğrenmesine rağmen ilişkisine devam ediyor. Bu konuda da orijinalinde Doktor Turgay ile evlenecek falan deniyor yine öyle bir durum yok, orijinal hikayede Tom evden kaçıyor. Kendi hayatını kurmak, o kaostan kurtulmak için gidiyor, bunun sonunda Gemma üzüntüsünden kahrından ve ortak nokta bulamadığından James karakteriyle de ilişkisini bitiriyor. Bu da dizinin son sahnesi zaten 😀

Son Olarak..

İkisi de kendi çapında bence başarılı ama Doctor Foster dizisi bana Sadakatsiz’i izledikten sonra pek hitap etmedi. Mucize Doktor dizisindeki gibi orijinalini izledikten sonra yerlisini izleyemiyorum gibi bir düşünceye hiç kapılmadım. Bence Sadakatsiz’in diğer karakterlere de zaman ayırması, oyunculukları, sürekli farklı olaylar zinciri içinde bulunması, karakterlerin derin işlenmesi daha etkileyici. Doctor Foster dizisini de sevmedim desem yalan olur. Onu da severek, tamamen konu odaklı, bir mesaj verdiğini düşünerek izledim. Fakat birbirinden uyarlama olsalar ve aynı şekilde başlamış olsalar da bence ikisi de çok farklı diziler haline geldi. Doctor Foster dizisini daha realist hatta pesimist dizileri seviyorsanız, izlemenizi öneririm. İyi seyirler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: