İçeriğe geç

Masumlar Apartmanı — Dizi vs. Kitap

Senelerdir yerli dizi izleyemeyen ben, bu diziyi bir arkadaşımda maruz kalarak izlemeye başladım ve bırakamadım.. Artık bolca zamanım olduğu için zor olmuyor takip etmek.. Bunca bölümdür kitabını pek de merak etmemişken, geçen günlerde çıkan saçma sapan bir haber sebebiyle nasıl olur diye düşünerek kitabını okumaya karar verdim. Hemen de farkları paylaşmak istedim.

Masumlar Apartmanı dizisi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi adlı kitabında Çöp Apartman isimli bölümünden ekranlara aktarılmıştır… Poyraz Karayel dizisinin de yönetmenliğini yapan Çağrı Vila Lostuvalı’yı görüyoruz yönetmen koltuğunda.. Ayrıca yazarımız Gülseren Budayıcıoğlu da senaryo danışmanlığını yapıyor. Buna rağmen dizi ve kitapta büyük farklar bulunuyor fakat bunları bilgi vermeden anlatamayacağımı düşündüğüm için uyarmalıyım: spoiler istemeyenler, kitabı kendisi okumak isteyenler, diziye yeni başlayacak olanlar buradan sonrasının kitap ve diziyle ilgili ayrıntılı bilgiler içerdiğini unutmayınız.

Masumlar Apartmanı Dizi Özeti

Masumlar Apartmanı Dizi Afişi

Masumlar Apartmanı, TRT1’de salı akşamları yayınlanan, Ezgi Mola, Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah gibi ünlü simaların bulunduğu bir psikoloji-dram dizisidir. Anneleri vefat etmiş, hasta bir babayla yaşayan üç kız bir erkek kardeşin bulunduğu bu ailede her bireyin kendince problemleri vardır. En büyük kardeş Safiye, titizlik hastası diyebileceğimiz, evden çıkamayan, aile üyeleri dışında eve kimseyi sokmayan, geçmişte öldüğünü zannettiği bir aşkı -Naci’yi- hala içinde yaşatan ve annesinin kendisine yaşattığı acılardan kurtulamamış bir kadın. Hiç evlenmemiş, insanlarla iletişimde bulunmamış, çünkü tüm insanların kirli olduğunu düşünüyor. Kendi evini de her gün temizliyor ve evleri de kendileri de pırıl pırıl, hatta sürekli yıkanmaktan elleri ve derileri soyulmuş.

Kardeşi Gülben ise ablasının boyunduruğunda kalmış, ona çok borçlu olduğunu düşünen ve onun gibi temizlik hastası olan, geceleri de altını ıslatan bir kadın. Her gece ıslattığı çarşaflar atılmıyor, apartmandaki diğer dairelerde ağzı kapalı bir şekilde bekletiliyor. Çok zengin oldukları için apartman kendilerinin. İmkanları da olduğu için evden herhangi bir eşya atılmıyor daha sonra yıkanmak üzere diğer dairelere kaldırılıyor. Gülben ıslatma probleminin yanında, saplantılı bir şekilde, abisi Han’ın arkadaşı olan Esat’a aşık ve sevgiye o kadar aç ki, sevilmediğini fark edemiyor bile.

Tek erkek kardeş Han ise babasından devraldığı holdingi yöneten, evi çekip çeviren, öfke problemleri ve terk edilme korkusu ile yaşayan, sinirini çöplerin yanında, çöplere sarılarak (!) atan bir adam. İstifçi gibi geçmişten bu yana çoğu eşyasını saklıyor ve bir çöplükte huzur buluyor. Bu sırada alt katına taşınan İnci’ye aşık oluyor, onunla iki hafta içinde evleniyor fakat ailesinin tepkisinden çekindiği için bunu aile bireylerine söyleyemiyor.

En küçük kızımız Neriman’ı ise dizide mazoşist olarak görüyoruz, yani sinirlendiğinde ya da üzüldüğünde kolunu kaşıyarak kolunda yaralar açıyor, kendine acı vererek diğer üzüntülerini unutuyor. İnci’nin kardeşi Ege ile aynı sınıfta ve birbirlerini seviyorlar gibi görünüyor. Ablaları gibi temizlik hastası değil, bazen baş kaldırıyor fakat başarılı olamıyor.

Çöp Apartman Hikayesi Özeti

Madalyonun İçi Kitabı

Madalyonun İçi kitabındaki Çöp Apartman hikayesinde ise olaylar bu kadar çetrefilli değil. Han, İnci, Ege gibi karakterler hiç bulunmuyor. Kitapta özetle, ilk olarak Neriman’ın zoruyla Gülben, Doktor Gülseren Hanım’ı ziyaret ediyor. Pek konuşmadan, sadece yatağını ıslatma problemine çare arıyor. Doktor hanım da tedaviye gönlü olmadığını fark edince ilaç verip gönderiyor. Fakat daha sonra Neriman terapiye başlıyor.

Neriman’ın terapi seanslarında ablalarından bıktığını anlatırken aile düzenine tanıklık ediyoruz. Ablalarının temizlikle ve mükemmele ulaşmak için çabalamalarıyla bunaldığını, evin tüm yükünü üstlendiğini, hasta babasına kendisinin baktığını, ablalarının aylarca yıkanmadıkları için evden çıkamadıklarını anlatıyor. Neriman böyle birkaç seans geçirdikten sonra seanslara ara veriyor ve öğreniyoruz ki baba hastaneye kaldırılıyor. Neriman da babaya bakmak için işi bırakmak zorunda kalıp seansları aksatıyor. Seanslara dönünce de durumun ne kadar vahim olduğunu doktoru fark ederek bu çöp evde soluğu alıyor, ablalarla konuşmayı deniyor.

Bu çaba sonuç veriyor ve Doktor Gülseren Hanım, Safiye ile konuşunca onun da acılarını, hayatla savaşını, annesinin kendisine empoze ettiklerini ve tüm sevgisizliğini fark ederek Safiye’ye yardım ediyor. Herkesin durumu normale dönmeye yaklaşınca çöplerin hepsi kamyonlarla atılıyor, Neriman evleniyor ve bir oğlu oluyor, Safiye hayatını yeğenine adıyor, Gülben de apartmanda bir komşusu olan Selami ile evleniyor, titizlik sebebiyle biraz sorun yaşasa da daha sonra bu da çözülüyor.

Dizi ile Kitap Arasındaki Farklar

Masumlar Apartmanı Dizi Kadrosu
 • Öncelikle dizideki Han, İnci ve ailesi, Bayram, Esat, Esra gibi karakterlerin hiçbirinin kitapta isimlerinin dahi geçmediğini, hikaye içerisinde en ufak bir izlerinin olmadığını belirtelim.
 • Dizide ablalarımız aslında tertemiz, sabun kokulu gibi gösterilirken, kitaptaki Safiye ve Gülben yağlı saçları ve aylarca yıkanmayan kıyafetleri ile kötü kokulu kişiler olarak belirtiliyor.. Bunun sebebi ise banyoya girdiklerinde kendilerini tam olarak temizlenmediklerini hissetmeleri. Ya hep ya hiç düşüncesi hakim bu aile bireylerinde.
 • Yine dizide pirüpak gördüğümüz ev de kitapta bu şekilde tasvir edilmiyor. Kitapta evin sadece mutfağı tertemiz iken diğer bölgeler pislikten geçilmiyor. Tozdan, kirden, eskimekten acınası durumda bir ev canlanıyor gözümüzde. Bunun sebebi de yıkanmama sebepleriyle aynı. Tam olarak temizleyememekten korkuyorlar.
 • Dizide sadece bir çöp daire varken, diğerlerinde de kiracılar bulunuyorken, kitapta tüm apartmanda sadece kendileri ve en alt katta iki kiracıları bulunuyor. Bu daireler dışında kalan üç dört daire ağzına kadar çöp poşetleri ile doldurulmuş.
 • Dizide Safiye evden, hele ki apartmandan adımını atamıyor ve bu da ayrı bir hastalıkmış gibi gösteriliyor bize. Fakat kitapta, benim anladığım kadarıyla, Safiye ve Gülben pis oldukları için, uzun süre yıkanmadıkları ve koktukları için dışarıya çıkamıyorlar. Doktorun yardımıyla temizlendikten sonra hastaneye babasını görmeye gidebiliyor.
 • Safiye’nin dizide gördüğümüz büyük aşkı Naci’ye otobüsün çarpması, annesinin görmesi Safiye’yi öldüresiye dövmesi gibi durumlar tamamen aynı şekilde aktarılmış olsa da kitapta böyle büyük bir aşk mevcut değil. O çocuğun adı Mehmet ve dizideki gibi sonradan ortaya çıkamıyor, o kazada ölüyor. Kitapta, Gülru gibi bir arkadaş da söz konusu değil çünkü Safiye’nin arkadaşı olamıyor annesinden dolayı.
 • Gülben ise dizideki gibi konuşkan, tatlı, aşk kadını maalesef ki değil. Gülben kitapta hiç aşık olmuyor, doktor ile konuşup ilaçları düzenli kullandıktan sonra altını ıslatmayı bırakıyor ve komşusu Selami ile evleniyor. Esat, Bayram falan tamamen uydurma.
 • Kitaptaki Neriman ise dizide gördüğümüz liseli kız değil de daha çok Han ve Neriman’ın karışımı gibi. Yani kitaptaki Neriman karakterinden iki farklı kişi çıkarmışlar dizi için bence. Çünkü kitaptaki Neriman 30’lu yaşlarında devlet memuru ve özgürlük isteyen, hatta bir ara evlenmeye bile çalışan bir kadın. Fakat ablasına olan vefa borcu sebebiyle bırakıp gidemiyor. Onlara bakıyor, babasına bakıyor, eve para getiriyor, stresten de egzama -emin değilim sedef de olabilir- sorunları ortaya çıkıyor. Doktorla ilk görüşme sebebi de bu.
 • Dizide babanın hastalığını tam olarak anlayamadım, arada alzheimer belirtileri gösteriyor fakat kitaptaki baba şeker hastası.
 • Dizideki gibi evde sürekli konuşmalar, söylenmeler, temizlikler kitapta tam tersi. Aslında evde kimse birbiriyle konuşmuyor, temizlik yapsalar da bitmeyeceği için yapılmıyor, bütün gün evde oturup bekliyorlar.
 • Evin ve babalarının bakımını dizide Safiye sağlarken, kitapta Neriman sağlıyor.
 • Annenin adı Hasibe olarak gösterilmiş fakat ben kitapta annenin ismini hiç görmedim. Kaçırmış da olabilirim, eğer kaçırdıysam özür diliyorum şimdiden..

Son Olarak..

Benim fark ettiğim bariz farklar bunlar oldu.

Geçen gün gördüğüm, Masumlar Apartmanı dizisinde Safiye ölüyor ve kitaptaki orijinaline bağlı kalmak için diziden ayrılıyor diye bir haber okuduğum için doğruluğunu merak ettim. Böyle bir durum söz konusu değilmiş ve Safiye eğer diziden çıkarsa bunun kitapla bir bağlantısı olmayacaktır.

Şu konuya da açıklık getirmeliyim: dizi olduğu için süslemeler yapılmasının, karakter eklenmesinin, izleyici kitlesine hitap etmesinin yanlış olduğunu düşünmüyorum. Türk dizisi kıvamına getirmeleri, dizinin devamlılığı ve reytingleri için gerekli olmuş olabilir, bence çok normal. Yine de orijinalinin çok da dışına çıkılmamasını içten içe umut ettiğimi itiraf etmeliyim..

Okuması da izlemesi de çok keyifliydi. Başlayacak olanlara, devamlı olarak izleyenlere, okuyanlara keyifli zamanlar diliyorum 🤗

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: