İçeriğe geç

Ekolojik Yaşam Rehberi — Selen Özarslan Aktar — Ücretsiz Yararlı Bilgiler

Kedilerimin kumlarını temizlerken ciğerime dolan kimyasallardan sürekli rahatsız olmuşumdur. Yok mu bunun bir çözümü diye yakınırken, geçen gün bir velim sayesinde keşfettiğim Ekolojik Yaşam Rehberi adlı bir kitaptan kısaca bahsetmek istiyorum size şimdi.

Ekolojik Yaşam Rehberi, Selen Özarslan Aktar tarafından 2011 yılında yazılmış bir kitap aslında. Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayımlanmış fakat bu zorlu dönemlerde okuyucularına güzel bir jest yaparak belli bir süre için olmak koşuluyla, kitabı internetten PDF olarak indirip ücretsiz bir şekilde faydalanabilmemizi sağlamışlar..

Kitabın adından da anlaşılabildiği gibi amacı ekolojiye, kendimize ve çevremize verdiğimiz zararları nasıl en aza indirebiliriz konusunda bir rehber olmak.. Gezegenimize verdiğimiz zararlardan yola çıkarak, tek başımıza ne yapabiliriz ki sorusuna cevap veriyor. Evimizde kullandığımız temizleyicilerden tutun, kişisel bakım ürünlerimize, evcil hayvanlarımızın sağlığı ve temizliğine kadar, günlük yaşamımızda bizlere ışık tutacak birçok öneriyle karşımıza çıkıyor.

Ev temizliği hakkında bilgiler

Kitap aslında, çevre sorunlarına karşı küçük adımlarla, önce evimizden başlayarak, her insan kendinden sorumludur mantığı ile payımıza düşeni yapabilmemiz için bizlere yardımcı olmayı hedefliyor. Uzun sürede vücudumuza da, geleceğimize de çok zararı olan, günlük hayatta yaptığımız bazı yanlışları, kullandığımız zararlı olabilecek ürünleri açıklayarak sağlıklı ve doğal bir yaşama yönlendiriyor..

Ben PDF şeklinde telefonuma yükleyerek yaklaşık 140 sayfayı 3 saat gibi bir sürede notlar alarak okudum. Aslında bu kitabı bir rehber olarak elimizin altında bulundurarak ihtiyaç duyduğumuz noktada açıp bakmak da yararlı olabilir, tamamını okumaya gerek duymayabilirsiniz. Ben, özellikle en başta gezegenimize verdiğimiz zararlardan bahsettikten sonra ev temizliğinde yapabileceklerimizi konu alan bölümü ayrıntılı bir şekilde okudum.. Bunları not alarak, temizlik yaparken dikkat etmem gereken şeylerin, daha önce hiç yapmadığım ya da yapmayı unuttuğum şeylerin farkına vardım diyebilirim..

Evcil hayvanlarımızın temizliği ve sağlığı ile ilgili verdiği bilgiler de bana çok faydalı geldi, özellikle kedi kumlarının kokusunu geçirmek ile ilgili verdiği tavsiyeleri denedim ve çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Kediler ile ilgili bir tavsiye

Kronik hastalıklar konusuna da ayrı bir başlık açılmış olan kitapta, hepsini okumanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki ekstra bilgi olsun derseniz yine siz bilirsiniz fakat ben, beni ve ailemi ilgilendiren rahatsızlıklar ile ilgili kısımları okuyarak notlar aldım. Gerek duyarsam yine kullanabilirim diye düşündüm.Alerjik astım, diyabet, gastrit, tansiyon ve kansızlık gibi birçok rahatsızlığın bitkisel çözümlerle de en azından dizginlenebileceğini görebiliyoruz. Tabii ki bunu denemeden yorum yapamam fakat hem çevremize hem kendi bedenimize yarar sağlayabileceğini düşünürsek bu yüzden bile denemeye değer diye düşünüyorum.

Herhangi bir reklam yapmamak amacıyla kitapta kullanabileceğiniz ürün ismi verilmiyor, sadece kullandığınız ürünlerde olmaması gereken içeriklerden bahsediyor, bunu kendimiz alışverişlerimizde dikkat ederek kullanmalıyız, ben biraz örnekler bekledim okurken, şu ürünü alın, bu ürünü almayın gibi ama öyle bir durum söz konusu olmadı.

Bazı noktalarda yazara katılamasam da genel olarak benim ilgimi çeken çok fazla önerisi oldu. Benim ilgimi çekmeyen ama başkalarının dikkatini çekebilecek çocuklar, hamilelik, mutfak temizliği, haşereler vs. gibi daha bir çok konuda da yardımcı önerilerde bulunuyor.

Gezegenimizin gidişatı ortada. Mevsimler birbirine girdi, ultra sıcaklar kapıda. Her yıl farklı bir virüsle savaşıyoruz. Su seviyesini zaten söylememe gerek bile yok. Böyle önemli bir konuda ücretsiz bir şekilde bilgi sahibi olabilmek açıkçası beni çok mutlu etti.

Eğer sizler de dilerseniz ve hala kullanıma açık ise, aşağıdaki linkten indirerek ihtiyaç duyduğunuz noktalarda yardım alabilirsiniz 🙂

https://yeniinsanyayinevi.com/kitaplarimiz/ekolojik-yasam-rehberi-ucretsiz/?fbclid=IwAR0HlU_W9Pk6pKsAn6Upws-Kd7MvmmWF8Pqrzk9ZnE9MQ7huKBTO5pljB-Y&v=29b90007cbf9

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: