İçeriğe geç

The Good Place — Ölümden Sonra Yaşam Rehberi

Yine su gibi bir dizi ile geldim. Karantina günlerinde çerezlik 20 dakikalık ne ara başladı ne ara bitti diyeceğim bir dizi ararken bu diziye rastladım Netflix’te. Konusu ilgimi çekti ve başladım.

Komedi-fantastik türü 4 sezon (Netflix’te sadece 3 sezonu var 😦 ), her sezonu 13 bölüm olan yönetmenliğinde Michael Schur bulunan The Good Place, 2016-2020 yılları arasında yayınlanarak final yapmış, yüksek beğeni toplamış bir dizi. İlgilenenler için IMDb puanı 8.2 ile oldukça beğenilmiş.

Oyunculukların muhteşem olduğunu belirterek, Kristen Bell(Eleanor Shellstrop), Ted Danson(Michael) William Jackson Harper (Chidi Anagonye) Jameela Jamil(Tahani Al-Jamil), Manny Jacinto(Jason Mendoza), D’Arcy Carden(Janet) gibi oyuncular karakterlere can veriyorlar.

 Yönetmenimiz Micheal Schur; Brooklyn Nine Nine, The Office, Sunnyside gibi sit-comlarında olduğu gibi bu dizide de döktürmüş.

Chidi-Eleanor-Juanyu-Tahani

The Good Place, öldükten sonra The Good Place(İyi Yer) adlı yere gelen Elleanor’un yaşadığı maceraları anlatıyor. Dünyada çok iyi biri sayılmayan Eleanor, buraya yanlışlıkla gönderildiğini fark etmesine rağmen kimseye bu durumu belli etmemeye çalışır.. Fakat Eleanor geldikten sonra kasabada işler değişmeye başlayınca komşuları Chidi, Tahani ve Jason(Jianyu) ile maceralara atılırlar..

Öncelikle dizi su gibi akıp gidiyor, zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyorsunuz bile, fakat kahkahalar attırmalık bir dizi olmadığını da belirteyim. Daha çok güldürürken düşündüren tarzda bir dizi.. Dizinin amacı zaten kahkahalar attırmak değil. Güldürme çabasının olmaması da diziyi daha komik ve rahat anlaşılır kılıyor. Karakterlerle bağ kurup, içsel hesaplaşmalar yaşayabileceğiniz, hatta varoluşsal sancılar çekebileceğiniz bir dizi demek daha doğru olur.

Hamam Böceği Takımı

The Good Place, konu olarak piyasadaki dizilerden ayrılıyor. Ölümden sonra yaşamı işleyen ilk dizi olmasa da, eğlenceli ve felsefi anlatım şekliyle fark yaratıyor. Senaryo gayet ölçülü ve absürd ögelerle, gerçeklik harmanlanmış olarak karşımıza çıkıyor.

Bütün karakterlerin bir miktar klişe tarafları var, izlerken fark etseniz de eğlencesiyle ve karakter derinlikleriyle bunu örtebiliyorlar. İyi oyuncu seçimi bu noktada çok işe yaramış görünüyor..Hele ki karakter gelişimi açısından bakarsak, yönetmen bu konuda kendini aşmış diyebiliriz o yüzden tebriklerimi sunuyorum 😀 Tüm oyuncuları ayrı ayrı açıklamak istiyorum, yazının bu kısmında spoiler olabilecek noktalar konusunda uyarmak isterim.

Michael

Michael

Ted Danson’ın oyunculuk dersi verdiği bu rol o kadar yakışmış ki adamı farklı rollerde hayal edemiyorum bile. 72 yaşında ve bu mükemmel enerjisi ile diziye ayrı bir hava katıyor. (Bu arada eşi de Mary Steenburgen’miş, izlediyseniz The Last Man on Earth’teki Gail karakteri ile o da mükemmeldi..) Dizide Tanrı’nın elçisi olan Michael, İyi Yer’in mimarı olarak karşımıza çıkıyor. Oluşturduğu mahalleyi çok seven, hassas bir karakter. Sevecen ve sırlarla dolu. Kızmak isteseniz bile kızamayacağınız bir kedi yavrusu gibi..

Elenaor Shellstrop

Eleanor

Kristen Bell bana her ne kadar itici gelse de (39 yaşında ve bu kadar genç görünmesini kıskanmış da olabilirim) karaktere de bir o kadar uyum sağlamış. Bir yandan da tavırları ve mimikleri, bana Supernatural’deki Dean’i andırdığı için, kendisine ayrı bir sempati duymamı sağladı. Dünyada bencil bir pislik gibi davranan ve iyi biri olmamasına rağmen, saçma bir sebeple öldükten sonra minik bir hata ile İyi Yer’e yerleşen ana karakterimiz, orada kalmayı hak edebilmek için iyi biri olmaya çalışıyor. Bu noktada da ruh eşi olduğu iddia edilen Etik Profesörü Chidi ile etik davranma derslerine başlıyorlar.

Chidi Anagonye

Chidi

Elenaor’un İyi Yer’deki ruh eşi olan Chidi bir etik profesörü, kendisini bu konularda geliştirmiş ve etik olarak doğru olacağını düşündüğü için Eleanor’un İyi Yer’de kalmasına yardım ediyor.. Kararsızlıkları sebebiyle kendisinin ve çevresindekilerin hayatını zehir ederken, iyi olanı yapmak için büyük çaba harcıyor. Daha önce rastlamadığım William Jackson Harper’ın canlandırdığı karakterimiz yine tam anlamıyla on ikiden vurulmuş bir eşleşme.

Tahani Al-Jamil

Tahani

Karakteri canlandıran Jameela Jamil’in ilk dizisi olan bu projede Elenaor’un muhteşem bir malikanede yaşayan, kaymak tabaka mensubu şık komşusu Tahani’yi canlandırıyor. Tahani, Jianyu ile birlikte yaşayan ve kolay memnun edilemeyen birisi. Ailesinin onayını almak için her türlü yola başvuran karakter, sürekli kendisinden daha başarılı olduğunu düşündüğü kız kardeşi ile yarışıyor. Pakistan doğumlu ve tatlı bir İngiliz aksanı olan karakterimizin İyi Yer’deki en büyük derdi, sessizlik yemini etmiş ruh eşiyle konuşamıyor olması. Çünkü kendisi konuşmayı çok seviyor. Dizideki en önemli özelliği de bence ünlülerle olan yakınlığını her fırsatta dile getiriyor olması ve bu bağlamda yaptığı göndermeler ve espriler..

Jianyu Li

Jianyu Li(Jason Mendoza)

Tahani’nin seneler önce sessizlik yemini ederek artık hiçbir şekilde konuşmayan budist ruh eşi.. Manny Jacinto’nun canlandırdığı bu karakter için, bu noktadan sonra söyleyeceklerim spoiler içerecek, uyarmadı demeyin 😀

Jianyu diye tanıdığımız bu karakter aslında Eleanor gibi İyi Yer’e yanlışlıkla gelen Jason Mendoza adında fakir bir hırsız. Bunu birkaç bölümden sonra öğreniyoruz. Jason aslında biraz saf, kafası pek çalışmıyor. Zar zor yaşam mücadelesi verirken şansı yaver gidiyor, iyi insanlarla karşılaşıyor. Sevimli ve çocuksu bir yönü var bu yüzden insanlar tarafından ciddiye alınmıyor. Üzerinden mizah döndürmek için en uygun karakter diyebiliriz 😀

Janet

Janet

İyi Yer için oluşturulmuş bir yapay zeka ürünü. Bulunduğu yer ile ilgili sonsuz bilgi sahibi olan bir veri tabanı. Ayarlarıyla oynanmaması gerekiyor, götü başı dağıtabiliyor 😀 Karakteri oynayan D’Arcy Carden muhteşem bir iş çıkarmış. MUHTEŞEM!! En sevdiğim karakter oldu diyebilirim.

Janet, dizi içerisinde teknoloji eksiklerine rağmen muhteşem bir şekilde işliyor. Teknolojik kavramlardan hiçbirini kullanmadan ne kadar güçlü bir bilgi kaynağı olduğunu fark ediyoruz. Janet yapay zeka olarak bir veri akış makinesi ve insan görünümünde bulunuyor. Bu Janetlerden çok fazla var ve İyi Yer için ayrı Kötü Yer için ayrı Janetler kullanılıyor. İyi Janet; daha tatlı, güler yüzlü, sevimli ve yardımseverken; Kötü Janet umursamaz, kaba ve vurdumduymaz biri gibi görünüyor. İnsan formunda bir yapay zeka kullanılması çok akıllıca ve müthiş bir mizah malzemesi oluyor.

Janetler güncellenebiliyor ve bu durumda yapay zekaların geliştikçe nasıl farklı özelliklere sahip olabildiğini görebiliyoruz. Ayrıca yapay zekalar aşık olabilir mi duyguları olur mu ya da yemek yiyebilir mi gibi sorulara da cevap vermeye çalışıyor. Bunları böyle mizahi dokundurmalarla yapıyor olması da lan acaba? gibi kafamızda soru işaretleri bırakmadığından bizi yormuyor.

Eleanor ve Michael

Dizi çok fazla alt metinden oluşarak bol bol mesaj içeriyor, örneğin şu cümlede Michela’ın söylediği insanın içine taş misali oturuyor. You humans take something wonderful and ruin it just a little bit so you can have more.(Siz insanlar sırf biraz daha fazlasına sahip olabilmek için muhteşem şeyleri mahvediyorsunuz.) “

Elenaor gerçekten çok iyi yazılmış bir karakter olmasının yanında Kristen Bell her ne kadar itici olduğunu düşünsem de muhteşem bir oyunculukla karaktere hayat vermiş. Ted’in Michael karakteri ile oyunculuğunu da birleştirdiğimizde kombinasyon olağanüstü oluyor. İzlemelere doyamıyorsunuz..

Tüm Ekip

Dizinin temel odak noktasını, ölümden sonra yaşamın olduğu inancı oluşturuyor. Ölümden sonra yaşam konusu, hem merak uyandırıcı hem eğlenceli bir yapım olmasının yanı sıra, bazılarını kızdırabilir diye düşünüyoruz fakat dizi herhangi bir dine ya da ideolojiye balta vurmadan devam etmeyi başarıyor. Tamamen etik felsefesi üzerinden ilerleyen dizi göze parmak batırmadan, kimseyi yargılamadan kendi içinde kurduğu kavramsal düzey ve sitemde ilerliyor. Tabi ki hiç gönderme yapmıyor demek doğru olmaz ama bunu rahatsızlık verecek düzeyde yapmaktan uzak duruyor. Bu da başarıyı arttırıyor.

Chidi-Tahani ve Jianyu

Dizinin, bu ölümden sonra yaşam klişesinin üstüne koyduğu şey ise bunu bir güldürü unsuru olarak işlemekle yetinmemesi oluyor. Örneğin Tahani, karakter gelişimiyle birlikte kendisinin bir klişe olduğunun farkına varıyor ve klişe yanlarıyla özgünlüklerinin arasında kalıyor. Belki de bu yolla klişelerin üstesinden gelebilmenin yollarını da gösteriyordur.

Bol bol göndermeler mevcut dizide. Güncel popüler kültür referansları var, klişe karakter ve tipler üzerine söylenenler var; isim verilmeden, cennet-cehennem gibi kavramlara yönelik göndermeler var… Öyle çok var ki hatta bazılarını dizinin içinde bulunduğu kültüre yabancı olduğumuz için kaçırabiliyoruz.. Ama yakalayabildiklerimiz, yerinde ve nokta atışı göndermeler oluyor.

The Good Place, nerede durması gerektiğini bilerek konuyu saptırmadan, saçma noktalara ulaşmadan bitirmeyi bilmiş. Malesef güncel diziler popülaritesiyle uzadıkça uzuyor ve kemik seyircisini bile kaybediyor. Hayal kırıklığı ve sıkılma durumu olmadan tadında bitirilmiş dizilere hasret kalmışken, The Good Place ilaç gibi geliyor. Hatta benim gibi diziye doyamayanlara, yetmiyor bile 😀

Dizinin 4 sezon boyunca aynı konu çevresinde dönebilmesi sezon sonlarındaki dönüm noktaları ve baş karakterlerin arasındaki ilişkilerle ve karakter derinlikleriyle mümkün olabiliyor. Hikaye devam ediyor ana temadan sapmıyor sadece şekil değiştirerek ilerleyebiliyor.

İlk Janet

Duyguları ancak bir pirinç tanesi kadar hissedebilen bu yapay zekanın canlandırılması o kadar başarılı ki; özellikle yapay zekanın kapatılması gereken sahnede göreceğiniz gibi iki farklı duyguyu birden fazla kere muhteşem bir şekilde izleyiciye geçirmeyi başarıyor. Hayat veren oyuncu D’Aysn kocaman bir alkışı hak ediyor.

Dizide hiçbir ilahi müdahale ya da ahlaki teraziler bulunmuyor. Bunların varlığını biliyor fakat görmüyoruz. Ölümden sonraki yaşam da aynı öncesi gibi devam ediyor, yapay zekanın kabiliyetleri ile bu ilahi müdahalelerin önüne geçilmiş ve kurgunun gerçekliği arttırılmış. Bir mimar olan Micheal bile somut plan projeler ile çalışıyor, sistemler aynı dünyadaki gibi işliyor. Ofis çalışanları bile var. Her sistemde olduğu gibi bu sistemde de sorunlar olabiliyor, evrak işleri çıkabiliyor ve daha dünyevi bir çok durum bu ütopayada görülebiliyor.

Chidi ve Eleanor

Elenour dünyadaki hayatını aslında hepimiz gibi geçirmiş birisi. Katil değil, tecavüzcü veya tacizci değil sadece hayatını biraz bencilce ve kaba bir şekilde yaşamış birisi. Yani yolda yürürken yanımızdan geçen herhangi birinin hayatı gibi.. Kendimiz bile böyle olabiliriz. Bu durumda gerçekten bulunmamız gereken yer Kötü Yer midir ya da Chidi gibi biri kötü yerde mi bulunmalı gibi sorular da izlerken aklımızdan geçebiliyor. Gerçekten kötü davranışlarda bulunan, çevresine zarar veren insanlar ile aynı yerde olmaları ne kadar doğru ya da gerçekten adil bir sistem mi? Dizi bunları da eleştirerek bizi yormadan düşündürüyor.

Yabancı sitcomların süre bakımından kısıtlı olması, Türk dizilerinde yaşanan bazı sıkıcı detayları atlamasını sağlıyor. Uzun uzun bakışmalar, gereksiz abartılı duygular yok, her şey hızla oluyor, gideceği yere uzun uzun nasıl gittiğini göstermiyor mesela bir bakıyorsun gitmiş oluyor. Uzun diyaloglar söz konusu değil, kısa kesiyor ve bu durum diziden ve olay akışından kopmamamızı sağlıyor.

Benim gibi etik felsefesinden ya da herhangi bir felsefe türünden anlamayan birini bile felsefe gibi bir konuya çekebiliyor. Etik değerlendirmeler yaparken ben de onlarla birlikte Kant’ın teorisine göre şöyle olur, Platon’unkine göre böyle olur diye düşünmeye başlamıştım. Özellikle Tren teorisi çok başarılı işlenmişti ayrıca bunun için de yapımcılarını tebrik etmek isterim. 😀

Team

Tabi ki dizide sürekli tekrar eden durumlar bazen can sıkabiliyordu, sürekli Chidi’nin kararsız kalması ya da Eleanor’un aslında ne kadar kötü olduğunun gözümüze sokulması ya da Jason’un ne kadar saf olduğu göndermeleri bir yerden sonra tekdüzeleşiyor ve zevk vermemeye başlayabiliyor. İlk sezon hızla akıp giderken 2 ve 3 bir tık daha düşük seyretti bana göre, sonra 4. sezon yine toparlayarak yükseltti ve 50 dakikalık vurucu bir final yaptı.

Karakterlerin ölümü ve neden Kötü Yer’e layık görüldükleri dizi içindeki geri dönüş sahnelerinde süreç içinde gösteriliyor. Eleanor kendisine çarpan alışveriş arabaları sebebiyle ölüyor ve neden Kötü Yer’de olduğu belli; bencilliği ve kabalığı sebebiyle. Chidi, üzerine düşen klima motoru sebebiyle ölüyor ve kararsızlıkları yüzünden insanları bıktırdığı ve hayatlarını cehenneme çevirdiği için Kötü Yer’e düşüyor. Tahani, kız kardeşinin bir davetine gittiğinde üzerine heykel düşüyor ve o şekilde ölüyor. Yaşarken çok iyilikler yapmış olsa da, bunları yapma sebebi kardeşiyle yarışmak ve hırsı olduğundan Kötü Yer’e layık görülüyor. Jason ise bir restoranı soymaya çalışırken saklandığı kasa içerisinde havasız kaldığı için ölüyor. Kötü Yer’de bulunma sebebi ise yaptığı hırsızlıklar..

Ofis kutlamaları

Dizide kullanılan flashbacklerle ofiste kutlanan bir doğum gününe şahit oluyoruz ve bu noktada gerçekten ofiste doğum günü partilerinden ne kadar rahatsız olduğumu ve sırf bu yüzden doğum günümü sakladığımı hatırlıyorum. İnsan gerçekten çok samimi olmadığı insanlarla bir arada kutlama yapmaktan çekinebiliyor, yapmacık gülümsemeler arasında olmak istemeyebiliyor. Bunu da çok güzel yansıttığını düşünüyorum ve hayır, ben o bölümde Eleanor’a zerre kadar kızamadım. Çok da iyi yaptı 😀

Eleanor

Sonunda gördüğümüz karakter gelişimleri, özellilkle Eleanor’un o kapıdan geçerek yok olmayı seçmesini süreç içinde çok iyi anlayabiliyor ve hak veriyoruz.. Artık yaşayacağını yaşamış ve her şeyden bıkmış biri olarak, geride şunu da yapsaydım diyeceği hiçbir şey kalmıyor ve o şekilde yok olarak dünyaya iyilik yaymayı seçiyor.

Dizinin sonu ile ilgili, tam anlayamadığım için birkaç kez izledim. Sonunda Eleanor o geçitten geçerek yok olmayı tercih ediyor. Ve yok olduğunda fotonlarına ayrılarak dünyaya düşüyor. Dünyada bir insanın aslında kötü bir eylemde bulunarak başkasına gelen bir mektubu çöpe atmak üzere olduğunu görüyoruz. Fakat Eleanor’un bir parçası adamın üzerine düşerek fikrini değiştiriyor ve o mektubu sahibine vermesini sağlıyor. Mektup, Dünyada yaşamaya karar veren Micheal’a gelmiş oluyor ve daha önceki sezonlarda istediğini söylediği üyelik kartı olduğu görülüyor. Yani Eleanor yok olduktan sonra da insanlara yardımcı olarak iyi bireyler olması için ufak dokunuşlar yapıyor. Fakat ben sonu beğenmeme rağmen, Michael’in dünyada yaşadıklarını da görmek isterdim.

Hypatia(Lisa Kudrow)

4. Sezon 12. bölümde Chidi’nin Yunan filozof Hypatia’yı arayışında karşımıza Lisa Kudrow’un )Friends dizisindeki Pheebe’nin) çıkması beni çok heyecanlandırdı. Yaşlanmış ama hala çok güzel ve bu dizide de çok tatlı bir rolle, çok başarılı bir oyunculukla bulundu. Daha önce Tahani’nin göndermeler yaptığı Lisa’nın dizide bulunmuş olması çok samimi geldi bana.

Ben n’olur bitmesin diye yalvararak izledim. Kesinlikle kendinizi yormadan rahatça izleyebileceğiniz ve keyif alabileceğiniz bir dizi olduğunu düşünüyorum. 🙂

The Good Place — Ölümden Sonra Yaşam Rehberi” için 2 yorum Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: