İçeriğe geç

DC Sinematik Evreni Filmlerinin İzlenme Sırası

Bu karantina günlerinde çizgi romanların sinematik evrenlerine dalarak biraz da olsa zaman geçirebiliriz diye düşündüm. Ben izlerken sıralamasını bulabilmek için çok uğraşmıştım, o yüzden burada kalsın, lazım olursa tekrar döner bakarım, siz de ihtiyaç duyarsanız buradan bakabilirsiniz 🙂

İlk çizgi romanları başlatan DC (Detective Comics) evreninden, en başından itibaren günümüze kadar gelebileceğimiz kronolojik sıralamaya bakacağız. Sırayla izlemediğimizde bazı noktalarda anlam karmaşası yaşanabiliyor..

Çok eski filmleri bu listeye katmak istemedim, çünkü hem hikaye akışı ile ilgisi yok hem de kafa karıştırmak istemem. İlk üç film olan Batman üçlemesi de aslında DC sinematik evreninin dışında fakat hikaye akışını çok güzel tamamladığını düşündüğüm için eklemek istedim… İlgilenenler için filmlerin IMDb puanlarını da ekledim. İyi seyirler..

1. Batman Başlıyor (8.2)

Batman Begins

Bruce Wayne karakterinin Batman’i yaratmasının sebeplerini açıkladığı Nolan yönetmenliğindeki güzel bir başlangıç filmidir.

2. Kara Şövalye (9.0)

The Dark Knight – Kara Şövalye

Batman ile Joker’in karşılaşmasını, Nolan’ın imzasıyla efsaneleştiren, Joker karakterini mükemmel bir şekilde canlandıran Heath Ledger ile ölümsüzleştirilen filmdir. Üçlemenin bence en iyi filmidir.

3. Kara Şövalye Yükseliyor (8.4)

The Dark Knight Rises

Kara Şövalye filminden sonra hayata küsen Batman’in düşmanı Bane ile sahalara dönüşünü anlatan üçlemenin son filmidir. Kedi Kadın ve Robin de bu filmde karşımıza çıkar.

4. Çelik Adam (7.0)

Man of Steel

Kripton gezegeninden gelen Kal-El adında bir bebeğin, çiftçi bir aile tarafından bulunup Clark Kent adı koyularak başlatılan film, Clark’ın süper güçlerini keşfetmesi ve Superman’e dönüşmesini anlatır.. Kendi gezegeninden gelen tehlikelere karşı savaşmak zorunda kalır.

5. Yeşil Fener (5.5)

Green Lantern

Hal adında bir deneme pilotunun Evrenin Koruyucuları Yeşil Fenerler tarafından bir koruyucu olarak seçilmesini ve evrendeki barış ve huzuru korumaya çalışmasını anlatır. Ryan Reynold’un başrolünde olduğu bu filmde bir kahramanın korkularına da şahitlik ederiz. Aslında bu film vizyon tarihi olarak daha önce çıkmış fakat bu noktada izlemek akış açısından daha anlamlı oluyor bence.

6. Batman v Superman — Adaletin Şafağı (6.5)

Batman v Superman — Dawn of Justice

Batman ve Superman’in birbirlerini insanlık için tehlike olarak görmesi ile kahramanlarımızı karşı karşıya getiren film, sonunda bizleri Wonder Woman ile de tanıştırarak sürpriz bir son vaat ediyor.

7. Suicide Squad (6.0)

Suicide Squad

DC evreninin kötü karakterlerinden oluşan bir anti-kahraman filmidir. Dünyayı olası bir tehlikeye karşı korumak için kötü ve mutant karakterlerden bir grup oluşturulur. Bu film bizlere sinematik evrende Harley Quinn’i kazandırmıştır.

8. Wonder Woman (7.4)

Wonder Woman

Diana Prince adlı bir Amazon kadınının kendi adasından bir savaş pilotu ile ayrılarak Birinci Dünya Savaşı dünyasına doğru yola çıkmasını ve Savaş Tanrısı Ares’i aramasını anlatır. Wonder Woman’ın geçmişini anlatan bu solo filmde Almanlar ve Türklerden de bahsediliyor.

9. Adalet Birliği (6.4)

Justice League

Dawn of Justice filminden sonrasını anlatan bu filmde Batman, süper kahramanlardan oluşan bir ekip kurmak için Flash, Cyborg ve Aquaman gibi güçlü karakterleri de bir araya getirerek bize tanıtır ve dünyanın gördüğü en büyük tehlike olan Steppenwolf’a karşı savaşırlar..

10. Aquaman (7.0)

Aquaman

Annesi Atlantis’in kraliçesi olan ve su altında yaşayabilen Arthur Curry’nin, Justice Leauge sonrasında yaşadıklarını anlatan bu filmde, karadaki hayatı ile su altı dünyası Atlantis arasında bazı çözülemeyen problemler ortaya çıkıyor. Diğer filmlere göre daha aydınlık ve mizah seviyesi yüksek olan Aquaman’de, bizlere su altının dünyası müthiş bir görsellikle aktarilıyor..

11. Shazam (7.1)

Shazam

Önceki filmlerden biraz daha farklı Aquaman filmi gibi biraz daha mizahi bir film olan Shazam, 14 yaşında Billy adında bir gencin Büyücü tarafından seçilerek otuzlu yaşlarında bir kahramana dönüşmesini konu alıyor. Yetişkin bedeninde bir genci süper kahraman olarak görmek izlemesi keyifli ve heyecanlı bir film ortaya çıkarmış. Daha önce Büyücü tarafından seçilemeyen Dr. Sivana ve yedi büyük günah ile karşı karşıya gelen Billy, hayatında ilk defa kötü bir karakteri yenmek ve dünyayı kurtarmak için çabalıyor.

12. Yırtıcı Kuşlar: Ve Muhteşem Harley Quinn (6.2)

Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn

Bu senenin başlarında çıkan daha dumanı tüten yeni filmimiz, Joker ile ayrıldıktan sonra Harley’in başından geçenleri ve kurduğu grup ile Black Mask ile karşılaşmasını anlatıyor..

Şimdiye kadar sinematik evrende çıkan filmlerin sıralaması bu şekilde. Bir maratona girmek isterseniz, yardımcı olabilir 🙂 Filmlerin ayrıntılı incelemelerini başlıklara tıklayarak bulabilirsiniz..

Devam filmleri olan Wonder Woman 1984, Suicide Squad 2 gibi diğer filmlerin normalde 2020’nin ortasından sonra gelmesi planlanıyordu fakat içinde bulunduğumuz durumda ileri tarihlere erteleneceği bilgileri veriliyor. Sağlıkla kalın..

DC Sinematik Evreni Filmlerinin İzlenme Sırası” için 2 yorum Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: