İçeriğe geç

Sex Education Dizisi — Ders İçeriğinden Dizi Yaparsanız..

Sex Education, İngiltere’de genelde 8-9-10.sınıf öğrencilerine verilen bir derstir. Asıl çevirisi, genel kanının aksine cinsiyet eğitimidir. Bu derste cinsel eğilimlerden, vücuttaki değişimlerden, cinsel ilişkide dikkat edilmesi gereken noktalardan, sağlık ve hijyen bilgilerinden, karşı cinsin anatomisinden bahsedilir.

Aynı ismi alan Sex Education dizisi ise bu konuyu işleyen, 40 dakikalık(ben 20 dakikalık çerez dizi sanmıştım, değilmiş 😀 ) bir İngiliz dizisidir. Amerikan tarzını da çokça hissedebileceğiniz bir İngiliz dizisi..

2019 başlarında yayınlanan Netflix’in orjinal içeriği olan bu dizi Laurie Nunn tarafından yaratılmış, komedi-dram türünde bir internet dizisidir. 16 bölüm, 2 sezondan oluşan bu dizinin yönetmenleri Jamie Cairney ve Oli Russe. IMDb’den 8.3 gibi yüksek bir puan alan dizinin oyuncuları ise; Asa Butterfield (Otis Milburn), Emma Mackey (Maeve Wiley), Ncuti Gatwa (Eric Effiong), Gillian Anderson (Dr. Jean Milburn), Connor Swindells (Adam Groff) gibi oyuncular. Çok şükür ki oyuncular lise öğrencisini oynayan 30 yaşında yetişkinler değiller 😀

Hatta başrolümüz Asa Butterfield, şu an 22 yaşında ve biraz araştırdığımda Çizgili Pijamalı Çocuk filmindeki Bruno’yu canlandırdığını fark ettim, çok tatlı bir çocuktu hatırlıyorum, bir de Bu Dünyanın Dışında adlı filmde uzaydaki çocuk Gardner karakterine de hayat vermiş. Başarılı bir oyuncu olma yolunda ilerliyor diyebilirim.

Meave Wiley

Maeve karakterini oynayan Emma Mackey’i önce ben de Margot Robbie sandım. 😀 Çoğunluk böyle düşünmüş olacak ki Margot Robbie’yi de bu konuda rahatsız etmişler 😀

Dizide Otis adında pek de popüler olmayan bir ortaokul öğrencisinin yaşadıkları anlatılıyor. Otis’in annesi ilişki terapisti ve Otis, tüm hayatı boyunca bu konuları ve annesini görerek yetişmiş, bu yüzden ilişkiler ve cinsellik konularda oldukça bilgili. Bu yeteneğini bir olay sırasında fark etmesiyle birlikte, okulda adı çıkan Meave ile cinsel sorunları olan öğrencilerin sorunlarını çözerek para kazanmaya çalışırlar. Bu sırada kendi problemlerini de yavaş yavaş çözmeye çalışır..

Aimee

Öncelikle adından hareketle tamamen ergen dizisi diye düşündüm fakat izledikçe günümüz gençliğinin cinsellik konusundaki bilgisizliği ve ergenliğin getirdiği baskılar ve zorbalıklarla ilgili güzel mesajlar da barındırdığını fark ettim..

Netflix dizilerinin olmazsa olmazı olduğu için çoğunlukla cinsellik barındırıyor ve aşırı bir çıplaklık ve olumsuz örnek var. Açıkçası bu bence çok da doğru olmamış, çünkü belki de +15 olması gereken bir dizi iken, belki de gençleri de bilgilendirebilecek bir dizi iken bu derece bir çıplaklık (kadın erkek tüm cinsel organların alenen görünmesi), uyuşturucu, sigara ve alkol kullanımı gibi olumsuz örnekler ile sansürü yükseltmiş ve gerçekten gençler için sakıncalı hale getirmiş. Daha az çıplaklık ve biraz daha az olumsuz örnek ile gençler için hem bilgilendirici hem eğlendirici bir hale getirilebilirdi..

Otobüste kız dayanışması

Kadın hakları ve kadınların yaşadığı durumlara, okuldaki genç kızların problemlerine çok güzel değiniyor, izlediğinizde kadınların nasıl hemcinsleri ve karşı cins tarafından karşılaştıkları zorbalıklarla baş etmeye çalıştıklarını göreceksiniz. “Kara murat benim” tarzı bir sahne bulunduruyor ki bence kadın dayanışmasını güzel gösteriyor.. Bir bölümde de otobüste tacize uğrayan ama bunu çok da önemsemeyen hatta normal gören bir genç kızın, sonrasında bu olayın etkilerini nasıl tecrübe ettiğini çok iyi göstermişler.

Ola

İlk izlediğimde açıkçası Ola’nın bu kadar standart görünümlerin dışında olmasına anlam verememiştim. Fakat sonra düşündüm ki bu şekilde farklı karakterlerin de toplum içinde yer bulabilmesi gerektiği ve dış görünüşün değerlendirmede yeterli olmadığı mesajı verilmeye çalışmış olabilir, çünkü Viv ve Lily gibi karakterler de ortaya çıktıkça, toplumsal güzellik normlarını yıkma çabası da dizinin mesajlarından olabilir diye düşündüm. Benim hoşuma gitti, belki öyle değildir ama ben mesajı bu şekilde aldım 😀

Otis’in Evi

İngiltere’de, artık nerede çekiliyorsa, inanılmaz güzel ortamları ve görüntüleri var, sahneler, çekimler şahane. Gördüğümüz manzara insana orada sonsuza kadar yaşarım dedirtiyor. Zaman konusunda biraz devrelerimi yaktı diyebilirim çünkü kıyafetler araçlar vs. 80ler 90lar gibi dururken teknolojik araçların var olması günümüz izlenimi yaratıyor. Ben zamanını anlayamadım ama anlayan varsa bilgilendirebilir 🙂

Meave karakterinden gerçekten pek hoşlanmadım, rahatsızlık verici bir tavrı vardı, Otis karakteri de iyi olmaya çalışıyor fakat fazla iyi olmaya çalıştığı için kötü durumlara düşebiliyor gibi geldi. Bu durum hepimizin başına geliyordur 😀

Adam Grigoff

Karakterlerin gelişimi başarılıydı özellikle Aimee’nin. Adam da biraz garip ilerliyor fakat yine de bir ilerleme söz konusu, okulun en popüler çocuğu ve zorba iken, düştüğü durum ve karakter şekillenmesi yavaş da olsa güzel gösteriliyor. Bir de cinsel eğilimlerin ve farklı eğilimlere karşı verilen tepkilerin insanı nasıl etkilediği ile ilgili güzel noktalara değindiğini söyleyebiliriz.

Mantık hataları tabi ki her filmde ve dizide olduğu gibi yine vardı. Örneğin sürekli yağmurlu İngiltere’de okula bisikletle gitmek gibi veya bizim o İngiltere’de neredeyse hiç yağmur görmememiz gibi. Ya da öğretmenlerin gözü önünde neredeyse sevişen öğrenciler görmemiz gibi.. (30 santim kuralı birçok okulda vardır, bu okulda yok mu diye düşündürüyor. Çünkü öğretmenler hiç sesini çıkarmıyor.)

Spoiler İçerebilir..

Lily

Tüm gençlik dizilerinde neredeyse var olan ve bazen aşırıya kaçan bir durumdan bahsetmek istiyorum, dizideki kimseyi boş bırakmama isteği var bu dizi senaristlerinde. Örneğin; Ola ile Otis ilişkiyi yürütemeyince Otis, Meave’e aşık olduğunu anlıyor, Ola da Lily’e karşı boş olmadığını fark ediyor. Herkes bir eş buluyor kendine ve sonunda iki çiftimiz oluyor, kimse de kötü duruma düşmüyor. Nasıl yani? 😀

Çoğunlukla böyle ayranım da dökülmesin tatsız olaylar da yaşanmasın gibi bir durum oluşturuldu.

Eric

Ama tabi bu yaptıklarını yadırgamıyorum, çünkü yapmadıklarında izleyici olarak karakterlerin durumuna çok üzülüyoruz 😀 Mesela Eric, Rahim ile Adam arasında bir seçim yapmak zorunda kaldı ve Adam’ı seçti (inanılmaz yanlış bir seçimdi!!) Ama bu durumda da Rahim yalnız kaldığı ve üzüldüğü için ben de üzüldüm ve ana karaktere kızdım istemsizce. Muhtemelen bu yüzden yapıyorlar, biz diğer karaktere haksızlık olduğunu düşünmeyelim diye 😀

Gerçi Adam karakterine çok üzüldüğümüz noktalar da oldu. Ola ilk defa arkadaşı olduğunu söylediğinde ne kadar sevindi, yalnızlığını ve sevgisizliğini çok iyi gösterdi.

2. sezon Meave

Maeve ile Otis’in birlikte olduğu sahne ikinci sezon neredeyse hiç olmadı, bu da biraz sıkıcı geldi bana.. Diğer karakterlere yoğunlaşması hoş ama ana karakterleri de bir arada görmek isterdim açıkçası.

Otis’in yaşadığı problemlerin çok yüzeysel geçtiğini düşünüyorum. Nasıl çözüldüğünü bile anlamadık, mesela mastürbasyon meselesi veya seks yapamıyor oluşu.. Alkolle çözülebiliyor muydu yani, bu kadar kolay mıymış çözümü diye düşündürtüyor.. Ama şunu söyleyebilirim ki Otis’in bu kadar içine kapanık ve tutuk olmasının en büyük sebebinin daha çocukken babasını başka bir kadınla birlikte olurken görmesinin onun hayatında nasıl bir travma yarattığını çok iyi vermişler. Sadece kendi problemlerini çözüşünü de yan karakterler kadar işleseler daha çok hoşuma gidebilirdi..

Sex Education dizisinden Stranger Things göndermesi çok iyiydi açıkçası, Madam’ın kayıp ilanında, Will’in kayıp ilanında yazanların aynısı olması çok tatlıydı. İki dizi de Netflix orijinal dizileri olduğunu düşünürsek incelikli çapraz pazarlamaya mükemmel bir örnek oluşturmuş..

Son Olarak..

Zamanında abartıldığı kadar mükemmel bir dizi diyemem şahsım adına fakat yine de olumsuz örnek durumlarından rahatsız olmazsanız izleyebilirsiniz, zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Ocak 2021’de 3. sezon yayınlanacak, sonu merak uyandırdığı için, yeni sezonunu da merakla bekleyebilirsiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: