İçeriğe geç

I’m Watching YOU!

İnsanların özel hayatlarının artık pek de özel olmadığı aşikar fakat hayatımızı bu kadar dışa dönük yaşarken ne gibi tehlikelerle karşılaşabileceğimizin tam olarak farkında değiliz.

You, bu tehlikelerin belki biraz abartılı ama kesinlikle farklı bir açıdan baktırarak gösteren bir dizi.

Dizinin adı bile kendi dilinde söylendiğinde, biri size “What are you watching(Ne izliyorsun)” diye sorduğunda, “I’m watching You(Seni izliyorum)” şeklinde ürkütücü bir cevap verebilmek için verilmiş.

Joe Goldberg

Diziden bahsetmek gerekirse, Caroline Kepnes tarafından yazılan 2015 yılında yayımlanan aynı isimli kitabından sonra dizisi çekilmeye karar verildi ve 2018’de Netflix’te yayınlanmaya başladı. 2019 yılında 2. sezonu yayınlanmış olan dizinin her sezonunda 10 bölüm bulunuyor. Greg Berlanti ve Sera Gamble’ın yönetmenliğini yaptığı dizide, Gossip Girl dizisinde Dan olarak tanıdığımız Penn Badgley karşımıza ana karakter Joe Goldberg olarak çıkıyor. İlk sezon ve ikinci sezon ana karakter değişiklikleri olsa da Elizabeth Lail(Guenevere Beck), Victoria Pedretti(Love Quinn) gibi oyuncular da dizinin önemli parçaları.

Dizinin konusu, basitçe günümüz stalkerlarının(takipçilerinin) modern kaynaklar sayesinde hayatımızın içine istemesek bile nasıl dahil olduklarını anlatıyor. Kitapçıda çalışan Joe Goldberg, Guenevire Beck ile kitapçıda karşılaşır.. Nazik, anlayışlı, kibar, okumayı seven dört dörtlük biri gibi görünen Joe, Beck ile yakınlaşmadan önce tüm özelliklerini öğrenmek için Beck’i her yerden araştırır ve onunla birlikte olabilmek için her yolu dener.

Komşunun oğlu

Dizi boyunca Joe’nun bakış açısı ile bakarak karanlık zihinlere bir göz gezdirmiş oluyoruz.. Aslında Joe, sevdiği kadını takip eden ve onun için her şeyin en iyisi olması gerektiğini düşündüğü için çevresindekileri harcayabilen biri. Ama o kişiye olan aşkı gerçek gibi görünüyor. Joe bir taraftan yan komşusunun çocuğuna yardımcı olmaya çalışan yardımsever bir komşu iken, diğer taraftan mahzeninde cesetler saklayan bir katil. Etik olarak şüpheli seçimler yapsa da iyi bir okuyucu, pratik, komik ve alaycı bir yapısı da var bunlar da karakterden nefret etmememizi sağlıyor.. Yani sezon boyunca sevgi-nefret arası bir çizgideyiz.. Bir Joker edasıyla izliyoruz hatta.

Fakat bir noktada Joe’nun düşüncelerinden koparak kendiniz sevgiyi nasıl tanımladığınızı düşünürseniz Joe’ya bakış açınız değişebiliyor.. Örneğin sevdiğim için her şeyi yaparım etik tanımam derseniz, hak veriyorsunuz, her şeyin bir sınırı var, insanların sınırlarına saygı gösteririm diyorsanız yargılayarak izliyorsunuz.

Bir taraftan gerilimi hissettirirken bir taraftan da ilginç bir şekilde romantizmin yaşanabildiğini görüyoruz. Bir noktaya kadar Joe, hayallerimizdeki erkek gibi dursa da tedirginlik hissi de uyandırıyor. Bunun sebebi de bu kadar kolay güvenilir biri gibi görünebiliyor olması. Tüm bu masum görünüşünün arkasında sakladığı karakter, kendi hayatımıza dönüp bakmamıza sebep oluyor. Hayatımızda bu kadar güvenilir görünüp sırları olan kimler olabilir??

Dizi oldukça fazla cinsellik ve çıplaklık içeriyor, dikkat etmenizi öneririm bu konuda. Eğer bundan rahatsızlık duyuyorsanız ilk bölümden bırakmak isteyebilirsiniz. Ama şöyle söyleyeyim her bölümde de yoğun bir cinsellik bulunmuyor.

Spoiler İçeren Yorumlar

Joe’nun kendince muhteşem bir aşkla sevdiği ve onun için her şeyi yapabileceğini düşündüğü biricik aşkı Beck’i severken bile boğduğu bir gerçek. Aslında önemsediği şey Beck’in kendisi değil de ikisinin ortak bir hayatının olabilmesi gibi. Beck’in kendisi olmadan mutlu olabilmesini kaldıramıyor. Bu da bencilliğini gösteriyor. Tek başına Beck’i düşünemediğini de sezon finalinden anlıyoruz zaten.

İlk sezon sonu eğer hiçbir yerden spoiler yemediyseniz şok edici bitiyor. Joe, Beck’i kafeste tutarken Beck kaçmaya çalışıyor ve Joe tarafından maalesef boğuluyor.

Bakın buradan belli ki zaten kızı sevmemiş. Hemen başka birini bulabiliyor ve sevdiği kadını çıplak elleriyle boğduktan sonra bulabiliyor, ne soğukkanlı bir katil! Joe’nun yaşadığı şey merak sadece, bilinmeyene karşı duyduğu saplantı, bunu ikinci sezon sonundan da anlayabiliyoruz.

Love Quinn

İki sezonda karakter değişiklikleri olduğunu söylemiştik. Beck ikinci sezonda da bulunuyor fakat Joe’nun hayallerinde görüyoruz onu.. Fakat baş karakter bu sefer Love Quinn oluyor. Kahramanımız da Will Bettelheim adını kullanıyor çünkü o kadar cinayetten sonra izini kaybettirmesi gerekiyor..

Love karakteri zaten baştan güven vermiyor. Yemin ederim ilk bölümden ne kadar güven vermediğini düşünüyordum. Fakat Joe beni çok şüpheci biri yaptı diye düşündüm. Meğer gerçekten manyakmış o da! Ama Joe layığını buldu gibi hissediyorum. Tencere kapak gibi bulmuşlar birbirlerini dedim. Etme bulma dünyası dedim. Neler neler dedim 😀

Love da kendince sevdiği için her şeyi yapabilecek biri çıktı. Öyle çıkınca da Joe sinirlendi. Sen de aynılarını yaptın ya deli manyak niye şimdi kıza saldırıyorsun diye biraz yükseldim dizinin bu bölümlerinde.. Garibim Love Allahtan hamile kalmış yoksa bu manyak onu da öldürürdü. Gerçi ikisi de hak ediyor ölmeyi ama neyse..

Sonra taşındıkları yerde de yan komşusuna tutulduğunu görüyoruz ve anlıyoruz ki adam sevgisinden yapmıyor bunları. Saplantılı bir kişilik bozukluğu olduğu için yapıyor. Bunun ne olduğunu bilen varsa yorum olarak yazsın lütfen ben bu hastalığa bir isim bulamadım.

Forty-Joe

En çok ikinci sezonda Forty’e üzüldüm o garibimin ne suçu vardı, hayatı boyunca kandırılmış, ablasına yardımcı olmak isteyen bir oğlan çocuğu gibi geliyor gözüme. Hem Candace tarafından kandırıldı, hem ablası, hem Joe.. Yemin ederim içim parçalandı. .

Candace

Her iki sezonun sonunda da olaylar bir noktaya bağlanıyor ve o şekilde bitiyor. Fakat minik bir ayrıntıyla gelecek sezon için ipucu veriyor. İlk sezon bu Candace’in dönüşüydü. İkinci sezon ise komşuyu gözetleme sahnesi oldu.

Üçüncü sezonda Joe’nun kimi neyi takip edeceğini bilmiyoruz. Merakla 3. sezonu bekliyoruz. 2021’de bir aksilik olmazsa Netflix’te yayınlacakmış. Kesin olur ama inşallah olmaz 😀

I’m Watching YOU!” için 3 yorum Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: