İçeriğe geç

Murder Mystery — Adeta bir Agatha Christie Romanı

Bu günlerde kafamızı dağıtmak, biraz olsun gündemden uzaklaşmak için izleyebileceğimiz Netflix özel yapımı katil-kim tarzı bir komedi filminden bahsedelim.

2019 yapımı Kyle Newacheck’in yönetmenliğini yaptığı bu filmde seveni çok olduğu gibi sevmeyeni de çok olan Adam Sandler bulunuyor. (Oldukça yaşlanmış, görünce üzüldüm biraz) Yanında Jennifer Anniston(hala çok güzel ama tabi ki bir Rachel değil), Luke Evans, Gemma Arterton, David Walliams, Luis Gerardo Mendez, Shiori Kutsuna gibi isimler bulunuyor.

Audrey-Nick Splitz

Filmde Nick Splitz bir polis memuru ve eşi Audrey Splitz ise bir kuaför. Bu çiftimiz 15. yıl dönümleri için bir Avrupa turuna çıkmaya karar verir. Uçakta Charles Cavendish adında bir milyoner ile tanışarak yatlarında tatil teklifi alır. Bu teklifi kabul eden çiftimiz, yatta asıl milyarder Malcolm dede, ailesine miras konuşmasını yaptıktan sonra öldürülünce, kendilerini bu durumdan kurtarmak zorunda kalırlar. Kendilerini bu cinayet olayından kurtarmak için farklı yöntemler deneyen çift, komik durumlara düşer.

Öncelikle ben bu ikiliye bayılıyorum. Jenifer ve Adam çifti Hayatım Yalan(Just Go With It) filminden bayıldığım bir çift ve bence çok uyumlu bir ikili oluyorlar. Atışmaları, konuşmaları, birbirleriyle uyumları mükemmel. Zaten arkadaşlar ve bu samimiyetleri ekran karşısındakilere de yansıyor haliyle.

Sadece filmin içinde birbirlerinin üstüne konuştukları için, anlamak zorlaşıyor. Mesela birinin yaptığı espriyi duyamadan diğeri konuşmaya başlıyor ve o espriyi kaçırıyoruz. Aynı anda iki kişi konuşuyor ve dinlemek zorlaşıyor.. Bu durumda, daha iyi bir yönetmenlikle sanırım bazı sahneler daha etkileyici ve komik olabilirdi.

Film komik bir cinayet romanı hissiyatı uyandırıyor. Sürpriz sonlu olması (gerçi anlaşılıyor biraz filmin içinde) katili bulma çabası, ipuçları bırakma gibi etkenlerle kendinizi bir Agaatha Christie romanı içinde buluyorsunuz.

Bazı oyunculuklara, özellikle zengin tayfasına bayılmasam da filmin gidişatında çok da sorun teşkil etmedi bence.. Sadece kast seçimi biraz daha farklı ve ilgi çekici olabilirdi diyebilirim.

Komiser Laurent Delacroix

Filmin ismi aslında Amerika’da popülerleşen bir aktiviteden geliyormuş. Akşam yemeği için bir mekana gidiyorsunuz ve mekanda kurulan bir sahnede tiyatrocular bir oyun oynuyor. Sonra oyunun ortasında ışıklar kapanıyor, ortalık kararıyor ve 5-6 saniye sonra ışıklar geldiğinde tiyatroculardan biri yerde yatıyor oluyor. Siz de akşam boyunca bir yandan yemeğinizi yerken bir yandan da cinayeti kimin işlediğini çözmeye çalışıyorsunuz. Her 10 dakikada bir ortaya yeni bir ipucu çıkıyor ve siz oradaki diğer misafirlerle beraber o ipuçlarını bir araya getirerek cinayeti çözüyorsunuz. Oldukça iyiymiş, keşke bizim mekanlarda da yapılsa 😀

Film kartpostallardan fırlamış gibi bir izlenim veriyor. Avrupa manzaraları inanılmaz güzeldi. Sadece bunun için bile izlenebilir.

IMDb puanı 6.2, filmin herhangi bir ana fikri olmamasına bakarsak uygun gibi, muhteşem bir film olmadığı ortada tabii ki. Ayrıca mantık dışı noktalar her filmde olduğu gibi vardı fakat bir bütün olarak bakıp bu mantık hatalarının filmi veya geçirdiğim zamanı mahvetmesine izin vermedim.

Spoiler İçerebilir

Filmin başında, karakter tanıtma kısmında biraz sıkılabilirsiniz çünkü Nick’in ne kadar cimri olduğunu anlamamız için yaklaşık 10 dakika boyunca bunu işliyor. Özellikle belirtiyor ki aklımızda soru işareti kalmasın. Bu bölümleri geçebilirseniz gerisi akıcı ilerliyor..

Sonrasında uçak sahneleri, yattaki ilk sahneleri de gülümseten kısımlardandı.

Charles Cavendish

Sadece filmi açmadan önce şunu bekliyordum, bu yata gelen yabancı ailemiz cinayeti kendi imkanlarıyla çözmeye çalışıyorlar, bunu yaparken aile geçmişini araştırıyor ve diğer karakterlerle de iletişim kuruyorlar. Böyle bir akış beklemiştim ama tabi ki farklı ilerledi bunun sonucunda da diğer karakterlerle bağ kuramadık, tamamen Nick ve Audrey’e odaklanmıştı.

Kahkahalar atmadım ama gülümsedim bolca, sondaki Doğu Ekspresi göndermesi hoşuma gitti, çiftin kendi arasındaki çekişmeleri hoştu, neden bilmiyorum koruma Sergei çok eğlendirdi beni, katilin radarına yakalandıkları yerlere bayağı güldüm… Genele baktığımda yüzümde bir gülümsemeyle izledim.

Milyarder Malcolm Quince

Filmde abartılı sahneler vardı tabii ki. Sondaki araba sahneleri olsun, kaçış sahneleri olsun fazlasıyla abartılı ve gerçek dışıydı ama sonuçta bu bir film değil mi? Tüm filmlerde abartı olur, sonuçta normal hayatta var olan aksiyonu kimse izlemek istemez, görüntü açısından güzel olacağını düşündükleri şeyi izlettiler, bence tamamen hoş görülebilirdi..

Şüpheli Balayı Çifti

Kesinlikle izlemeye yüksek beklentilerle başlamayın. Ana fikir veya bir mesaj da beklemeyin. Mantık kesinlikle aramayın. Karantina günlerinde yapacak daha iyi bir işiniz yoksa, sadece 97 dakika boyunca farklı şeyler düşünmek, biraz gülümsemek isterseniz, çerezlik bu filmi izleyip kafa dağıtabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: