İçeriğe geç

Lucifer — Şeytan İyi Biri Mi?

Yakışıklı, zengin, kadın avcısı bir şeytanı anlatan Lucifer adlı fantastik polisiye dizisinden biraz bahsedelim..

Yaratıcısı Tom Kapinos olan dizinin oyuncularını daha önceden duymamış olsam da ne kadar başarılı olduklarına izledikçe tanık oldum. Çoğunluk aynı şekilde düşünmüş olmalı ki IMDb’den 8.2 gibi oldukça yüksek bir puan almış. Lucifer rolüyle Tom Ellis, Dedektif Chloe Decker olarak Lauren German, Dan rolünde ise Kevin Alejandro bulunuyor. Ayrıca Doktor Linda olarak Rachael Harris, Mazikeen rolüyle Lesley Ann-Brandt bulunmakta.

2016 yılında başlayan ve hala devam eden dizinin 4 sezonu, toplam 67 bölümü bulunuyor ve Netflix adlı platformdan rahatlıkla izleyebiliyorsunuz.

Lucifer Morningstar

Lucifer (Işık Getiren) Morningstar, cehennemi yönetmekten sıkılınca insanlığı daha iyi anlamak ve bir tatil yapmak için Dünya’da biraz zaman geçirmeye karar verir.. Melekler Şehri olarak bilinen Los Angeles’a yerleşen Lucifer, Lux(Işık) adında bir gece kulübünün sahibi olarak lüks bir hayat sürer. İnsanların en derin arzularını açığa çıkarabilme gücü de bulunan bu Şeytan, suçluları cezalandırırken iyi insanlara da yardım etmeye çalışır. Ta ki yolları LAPD Dedektifi Chloe Decker ile karşılaşana kadar..

Gece kulübünde Dedektif ile görüşürken, onu ve Dedektif’i içeren bir karşılaşma, Lucifer’ı hukuk yoluyla suçlu insanları cezalandırabilmesi için LAPD için danışman olmaya iter.

Lucifer ve Chloe

Lucifer, dizinin ana faktörü tabii ki ama dizi güçlü, zeki ve bağımsız kadın karakterlerle de doludur. İşinde çok iyi ve yalnız bir anne olan Chloe Decker’dan, Şeytan’ın yanında gelen işkenceci güçlü, gözükara arkadaşı Maze’e kadar, kendilerine yetebilen güçlü kadın karakterler bulunuyor.

Gerçekten saçmalıklar silsilesi diyebileceğim bir senaryoya sahip fakat ister istemez oyuncuların başarısı, merak duygusu, Tom Ellis’in müthiş karizması ve harika İngiliz aksanıyla diziyi izledikçe izleyesiniz geliyor. Dürüst olmam gerekirse bazı cinayetleri atlayarak izledim ama hikaye örgüsüne katkısı olmayan sahnelerdi sadece. Bu tarz atlanabilir sahneleri neredeyse her bölümde görebilirsiniz çünkü her bölümde birbirinden bağımsız cinayetler mevcut, bunları izlemediğinizde de hikayeden kopmuyorsunuz bence..

Dizinin kendi içinde oluşturduğu bu dünyada tabi ki kendi kuralları var ama bazı durumlarda, bazı bölümlerde kendi kurallarına uymadıklarını fark edebilirsiniz. Bu yüzden biraz özenmeden izleyin derim. Bir Harry Potter değil yani 😀

Dr. Linda

Karakterlerin ne istediklerini bilmemeleri izleyici olarak bizim de kafamızı karıştırıyor. Lucifer ne yapmak istediğine karar veremiyor, Chloe her seferinde kendi kararından vazgeçiyor. Mazikeen iyilik mi yapıyor kötülük mü yapıyor belli değil. Dizide tek stabil karakter Linda, ilk sezondan beri aynı dinginlikle devam ediyor, onun da başına gelmedik kalmıyor. 😀

Dizinin güzel bir özelliği, hiçbir karakter ‘saf iyi’ değil. Her karakterin kendince bir kusuru var. Gerçek hayatta yaşadığımız gibi… Hata yapabiliyor, yalan söyleyebiliyor ve aldatabiliyorlar, bu da tabi ki karakterlerle bağ kurmayı kolaylaştırıyor.

İtiraf etmem gerekirse Şeytan’ı iyi gösterme çabaları başta saçma gelmişti. Ama sonra biraz araştırınca Şeytanın da önce melek olarak yaratıldığını öğrendim. Bu durumda özüne ve iyiliğine dönmüş olması çok da mantıksız değil bence.

Trixie

Dizide en gereksiz kişi Dedektifin kızı Trixie diyebilirim. Ne işe yaradığını, nasıl bir bağlayıcılığı olduğunu hiç anlayamadım. Anlayan varsa lütfen yorum yapsın, ben de bilgilenmiş olayım..

Lucifer Hakkında..

SPN S11 E10
 • Bir başka fantastik dizi olan Supernatural dizisinde 11. sezonun 10. bölümünde, o dizideki Lucifer versiyonu cehennemdeki kafesten çıkarsa Los Angeles’a taşınacağını ve suçun çözülmesine yardımcı olacağını söylüyor. Bu bölüm Lucifer dizisinin pilot bölümünden önce yayınlandı. Dizinin ortaya çıkışı muhtemelen buradan başladı. Bunun yanında DC Comic karakteri Sandman’den de esinlenmeler mevcut tabii.
 • Tom Ellis(Lucifer), dizinin aksine piyano çalamıyor fakat, dizid kendi şarkılarını söylüyor. Dört dörtlük olduğunu söylemiştim 😀
 • Aslında 2018 yılında iptal edilen dizi için #saveLucifer etiketiyle paylaşılan oldukça fazla gönderiden sonra devam etme kararı alındı.
 • Tüm bilgiler tamamen gizli olsun diye Lucifer ekibine ve oyuncularına sonraki sezonların bilgileri halka bilgilendirme yapılmadan birkaç saat önce bildirildi. Ne büyük gerginlik ama 😀
 • Deneme bölümünün çekilmesinden sonra Nicholas Gonzalez (The Good Doctor‘daki Dr. Melendez) Dan rolündeydi fakat sonra ayrıldığında Nicholas Gonzalez’le olan tüm sahneler daha sonra Kevin Alejandro ile yeniden çekildi.
Chloe-Lucifer-Eve
 • Son sezon gelen Eve karakteri çok garip bir şekilde hem çok tatlı sevimli hem de sinir bozucu. Eve, sık sık elma yeşilinin tonları, yeşil arka plan aydınlatması ve elbette gerçek yeşil elmaların çevresinde görülüyor. Havva’nın yasak elmasına göndermeler oldukça bulunuyor. Ayrıca ilk geldiğinde giydiği beyaz elbise saflığına, kırmızı ayakkabı ise günaha açık oluşuna göndermedir.
 • Chloe ve Lucifer karakterlerini canlandıran oyuncuların 41 yaşında olduğunu görünce inanılmaz şaşırdım. Çok daha genç duruyorlardı. Peki ya psikolog Linda’nın 52 yaşında olması?? Bunlar ne yiyor ne içiyor da böyle genç görünüyor anlamak mümkün değil..

Son Olarak..

5. sezon onayı alan dizinin, 2020’nin ilk yarısında 8, ikinci yarısında 8 olmak üzere 16 bölümü Netflix’te yayınlanacak ve son sezonu olacak diyorlardı. Fakat son gelen bilgilere göre Tom Ellis, 6. sezon için sözleşme imzalamış, yani eğer 6. sezon onayı alınırsa -ki bu çok büyük bir ihtimal gibi duruyor- izleyecek bir sezonumuz daha olacak!

Harika bir senaryo beklemeden, iyi bir oyunculuk ve görsellik istiyorsanız, şimdi başlayabilirsiniz. Yorumlarınızı da benimle paylaşabilirsiniz, siz neler düşünüyorsunuz? 🙂

Lucifer — Şeytan İyi Biri Mi?” için 5 yorum Yorum bırakın

 1. Kötülük iyilikten daha çekici ve daha özgür. 50 sene önce yapılsa kınanabilecek bir dizinin çok izlenmesi bazı şeylerin değiştiğini gösteriyor. Hail Sa… whatever;)

  Beğen

 2. Bu diziyi merak edip izlemiştim. Ama amacın burada kötülüğün ne kadar güzel olduğunu savunmak olduğunu düşünmüyorum. Belki de kötülüğün bile sevgiye, iyiliğe yenik düşmesidir. Elbette her dizi gibi bu dizi de mükemmel değil.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: