İçeriğe geç

Stefan Zweig — Satranç İncelemesi — Satranç ile Nazizm İç İçe

Lyon’da Düğün adlı kısa öykülerin toplandığı kitaptan sonra kolayca yolda ya da okulda okuyabileceğim Stefan Zweig’in orijinal ismi Schachnovelle olan Türkçe’ye Satranç olarak geçen, yazarın ölmeden önce yazdığı son kitabını aldım. Sanırım 1 saat içerisinde metrobüs yolculuğum sırasında bitirdim. 😀

Bu uzun hikaye kitabında, New York’tan Buenos Aires’e giden bir yolcu gemisinde geçiyor olaylar. Anlatıcının ağzından yaşananları dinliyoruz fakat anlatıcının adını bilmiyoruz. Czentoviç adında bir Satranç Dünya Şampiyonu ile gemide karşılaşan anlatıcının, Şampiyon ile tanışmak için kurduğu planı, daha sonra ise Şampiyon ile oynanan satranç oyunları sırasında üstün başarı gösteren Dr. B’nin hikayesine dalıyoruz.

Şimdiye kadar yazilmis en iyi satranç kitaplarından biri olmasının sebebi, Stefan Zweig’in anlatım becerisi ile bu oyun hakkında hiçbir şey bilmiyor olsanız dahi okuyucuyu hikayenin içine çekmeyi başararak hem okumayı kolaylaştırması hem de daha fazlasını isteme arzusu yaratmasıdır.

Stefan Zweig’in bence ilk okunması gereken, çok sade ve akıcı bir anlatımı olan bu kitap, ilk sayfasından itibaren insanı içine çekiyor, bırakmak isteseniz bile merakınızdan bırakamıyorsunuz. Cümlelerin uzun olması gözünüzü korkutmuyor aksine daha bol ayrıntı daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Aslında kitabın yazılış amacı satranç oyunu değil, Nasyonal Sosyalizm (etnik milliyetçilik ile sosyalizmin birleşimi, Nazizm) ile hesaplaşmak ve o dönemde yaşanmış olan insanlık dışı uygulamaları göstermektir.

Kitabın şaşırtıcı bir tarafı da; satranç ve Nazizm gibi iki çok farklı ve girilmesi zor konuları bir arada kullanabilmesi ve bu kadar kısa bir kitaba sığdırmış olmasıdır. Ruhsal çöküntüleri öyle iyi yansıtmış ki gözünüzde canlandırmak ve yaşadıklarını hissetmek konusunda hiç zorluk yaşamıyorsunuz..

Hikaye insanın kendiyle savaşını çok ustaca ele alırken, o dönemde ülke içindeki savaşı da kendince teşbih ediyor. Bence Dünya Şampiyonu köylü olması, küstahlığı ve düşünce yapısı ile Hitler’i temsil ederken, Dr. B, bir kurtarıcı ve kahraman arayışının sonucunda ortaya çıkıyor.

Kitap aynı zamanda Dr. B’nin hikayesini anlatırken, günümüz insanının neden mutsuz olduğunu da belli ediyor aslında. Bir hiçlik içinde her gün aynı hayatları yaşadığımız bu monotonlukta, beynimiz ve vücudumuz farklılıklara aç fakat bu durumun dışına da çıkamıyor. Bunun sonucunda da psikolojik düşüş yaşanıyor.

Ben keyifle okudum, sizler de kısa sürede, yolda ya da birini beklerken kitap okumak isterim derseniz, İstek yayınlarında 64 sayfa olan bu kitap tam size göre.. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: