İçeriğe geç

Öğretmen Dizisi Fragman İncelemesi — İdealist mi Psikopat mı??

Merhaba arkadaşlar, 4 Mart tarihinde Fox TV ekranlarından yayınlanacak olan Öğretmen isimli dizinin fragmanını izledim. Daha sonra yorumlarına baktığımda çok fazla eleştiriye maruz kaldığını gördüm.

Öğretmen Dizisi Fragmanı

Fragmanı buradan izledikten sonra okumaya başlayabilirsiniz. Dizi bir Kore yapımından uyarlama olup, İlker Kaleli’nin iddialı rolüyle karşımıza çıkıyor. Burada yazacaklarım tamamen şahsi fikrim olup deneyimlerime de dayanmaktadır.

Dizinin bu bölümdeki konusu, fragmandan anladığımız kadarıyla, öğrencisi ölen bir öğretmenin, sınıf içindeki öğrencilerinden normal olmayan bir yolla hesap sormasını anlatıyor. Anladığımız kadarıyla bu öğrencinin ölümünden arkadaşlarının sorumlu olduğunu düşünen öğretmen, bazı bilgiler almak için öğrencilerini korkutmaya çalışıyor.

Öncelikle bazı eleştirilere katılmak durumundayım, özellikle bu fragmanda öğrencilerini bıçak kullanarak korkutması bir öğretmen için çok fazla, şiddeti meşrulaştırır gibi bir tavır ile davranılması da tabii ki hoş değil.

Ancak..

Bir öğretmen olarak çok net söyleyebilirim ki, saygı, sevgi, hoşgörü, yardımlaşma gibi değerler açısından rezalet bir nesil yetişiyor (Ne yazık ki doğru..). Eğitim bir sacayaktır ve bu sacayağının üç ayağı; öğretmen, aile ve çevre üçlüsüdür. Eğitim bu ayaklar sayesinde tamamlanır.. Bu yeni neslin durumunda bazı öğretmenlerin de etkisi olmakla beraber, aile yapısının çok büyük sorunlar ortaya çıkardığını da açıkça görebilmekteyim.

Bu gelen neslin, aile yapısı %90 gibi bir oranla (400 kişilik bir öğrenci grubu ile araştırılmıştır.) fazla korumacı fakat özgür çocuk yetiştirmek isteyenlerden oluşuyor.. Bunun sonucunda, çevresinin farkında olmayan, kendinden başkasını düşünmeyen, her şeyi kendine hak gören, kendi işini göremeyen bir nesil yetişiyor. Bunun önüne geçmek tabii ki mümkün fakat çocuk eğitimi ile değil aile eğitimleriyle mümkün.

Bu nesil hiçbir şeyden korkmuyor. Çünkü korkmalarına gerek yok, aileleri onlar için her sorunu hallediyor. Bu da saygıyı, sevgiyi ve tedbiri ellerinden alıyor.

İstedikleri şeyler için çabalamalarına gerek yok çünkü hepsi aileler tarafından önlerine sunuluyor zaten. Bu da çalışmayı, azmi, çabayı ve özgüveni ellerinden alıyor.

Kendi hatalarını başkalarının üzerine kolaylıkla atabiliyorlar çünkü kendileri yere düşmüş olsa bile, aileler düştüğü yeri dövüyor nasıl çocuğuma zarar verir diye. Bu da sorumluluk duygusunu ellerinden alıyor.

Çocuklar arkadaşlarına zarar verebiliyor, kötü sözler söyleyebiliyor, üzebiliyor incitebiliyor çünkü yaptıkları her şey alkışlanıyor, küfür ettiklerinde komik geliyor diye gülüyor ve aman canım daha çocuk ne yaptığının farkında değil ki deniyor. Bu de utanma duygusunu ve empatiyi ellerinden alıyor.

Gördüğünüz gibi yetişkinliğimizde ihtiyaç duyacağımız her türlü prensip ve duygu, aileleri tarafından elinden alınmış bir nesilden bahsediyorum.

Şimdi bu ilkokul çocuklarının büyüyüp liseye gittiklerini düşünelim. Bu dizide öğretmenin bahsettiği ölen öğrenci, tahminimce intihar ediyor ve bence bunun sebebi arkadaşlarının kendilerini aşağılaması ya da görmezden gelmesi..

Şöyle düşünün öğretmene saygı duymayan, aileden sürekli destek alan, toplum kurallarını hiçe sayan, zorba ve insanlara zarar veren bir insan grubu var önünüzde ve bu insanlara ders vermek zorundasınız, gelecekte daha büyük hatalar yapmamaları için. Bunu yapmaz mıydınız? Sadece kendi canını düşünen ve kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insanlara nasıl biraz da olsa kendinizi dinletebilirsiniz?

Bu öğretmen, riskli bir karar alıyor evet, belli ki son çaresi bu, çünkü fragmanda gördüğünüz gibi öğrenci kapıyı çarpıp çıkmak için ceketini alıp kapıya yöneliyor ve anahtarı vermeyen öğretmene saldırıyor. Bu nesli anlatmak için yeterli bir sahne değil mi?

Evet mükemmel bir yöntem değil, belki de en son düşünülmesi gereken çözüm yolu fakat bu öğretmenin, bu yönteminin tam anlamıyla yanlış olduğunu düşünmüyorum. Çünkü gerçekten çocukları, özellikle lise dönemi çocuklarını etkilemenin bir yolu kalmadı. “İletişim kurmaya çalışın bağ kurun onları sevin” diyenler lütfen, bir gün öğretmenlik yapmayı denesin. Bu dönemde öğretmen olmak, öyle dışarıdan bakıp öyle yapsın böyle yapsın diyebileceğiniz kadar kolay değil maalesef. Emin olun çoğu öğretmen her şeyden önce öğrencilerini seviyor ve iyi insanlar olmalarını istiyor.

Dizi içinde abartıya kaçan bazı sahneler kesinlikle var ama geniş çerçeveden baktığımda öğretmenleri karaladığını ya da öğretmenliğe leke sürdüğünü düşünmüyorum. Aksine tüm gerçekliğiyle ortaya çıkardığını ve güzel bir sosyal deney olabileceğini düşünüyorum. Umarım 4 Mart’ta ilk bölümünü izledikten sonra da beni yanıltmaz.

Son olarak, kendisinden başka insanları da düşünebilen, vicdanlı insanlara ihtiyacımız var. Kin ve nefret ile değil, mantık ve sağduyu ile hareket eden insanlara ihtiyacımız var. Anne, baba, öğretmen ya da arkadaş, kim olursanız olun insanların bunları anlamasına yardımcı olmaya çalışın.. Bu zor günlerde bu değerleri aklımızdan çıkarmamalıyız…

Kategoriler

Fragmanlar

Etiketler

, ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: