İçeriğe geç

Shazam! 6 Güç — Komik Bir Süper Kahraman!

Bildiğimiz süper kahramanlardan çok uzak, süper kahraman olmakla ilgisi de olmayan, çok eğlenceli, yeni ergen süper kahramanımız Shazam! ile tanışmış mıydınızz? 😀

Korku filmleri yönetmeni David F. Sandberg, 2019 yılında artık süper kahramanların daha önce görmediğimiz bir yüzünü bizlere göstermek istemiş. Billy Batson rolüyle Asher Angel, Shazam rolüyle Zachary Levi’yi görürken, kötü adamımız Dr. Thad Sivana’yı Mark Strong canlandırıyor. Filmde en sevdiğim oyunculuk ise Freddy Freeman rolüyle Jack Dylan Grazer tarafından üstleniliyor. Çocuk oyuncu olarak inanılmaz başarılı bir rol olmuş.

Billy Batson

Sonsuzluk Kayası’nda, tüm dünyayı yedi büyük günahtan(öfke, açgözlülük, kibir, hırs, tembellik, şehvet, kıskançlık) koruyan büyücü, yıllar içinde yorulduğu için güçlerini paylaşmak durumunda kalır. Bunun için Thad, büyücü tarafından seçilir fakat layık olmadığına karar veren büyücü farklı birini arar. Genç Billy Batson bunun için en uygun kişi olmasa da Büyücü’nün elindeki son kişidir.. 14 yaşındaki Billy, bir kelimeyle 30 yaşında bir süper kahramana dönüşebilirken, süperlik kısmına çabuk alışsa da kahramanlık kısmına ayak uydurabilecek midir?

Shazam ve Freddy

Billy bir süper kahramana dönüştüğünde; Süleyman’ın bilgeliğini, Herkül’ün kuvvetini, Atlas’ın dayanıklığını, Zeus’un gücünü, Aşil’in cesaretini ve Merkür’ün hızını alarak, bu güçlerin sahiplerinin baş harflerinden de SHAZAM ismini alıyor (müzik bulma uygulaması değil yani :D). Fakat bu güçlü bedenin altında küçük bir çocuğun ruhu varken nasıl bir kahraman ortaya çıkar? O kadar güzel gösterilmiş ki filmde, izlerken çok şaşıracaksınız.

Dr. Thaddeus Sivana

Billy güçlerinin sınırlarını keşfetmeye çalışırken, küçüklüğünde bu göreve layık bulunamamış olan Dr. Thaddeus Sivana ise yedi büyük günahı serbest bırakarak, Billy ile karşı karşıya gelecektir.

Bu karakterin ismi Kaptan Marvel olarak da karşınıza çıkabilir ama sonra ismini değiştirip Shazam adını vermişler. Bunun sebebi ise 1972’de DC Comics’in diğer Kaptan Marvel’i satın alması. Marvel’in kendi markası olduğu için, onun adı kullanılarak bir çizgi roman yayınlanamadı ve bunun yerine Shazam adını kullandılar.

Shazam kostümü sebebiyle Flash ile karıştırma gafletine ise sakın düşmeyin, ben düştüm, ikisi tamamen farklı kahramanlar.. Zaten dikkatli baktığımızda Shazam, Banu Alkan pelerini takıyor gibi. Gerçekten kötü kostüm, sanki birazdan düğüne gidecek o arkasında uçuşan da duvağı 😀

Savaş sahnesinden

Bu film için ne söylenirse söylensin, hiç şüphesiz çok eğlenceli olduğunu herkes kabul edecektir. Zaten bence IMDb puanının da 7.1 olmasının en büyük sebebi, insanların filmden eğlenmiş bir şekilde ayrılmasıdır. Shazam ve grup evinde tanıştığı Freddy’nin güçlerini keşfetme aşaması, lunapark sahnesi, kahramanlık sahneleri.. Hepsi birbirinden eğlenceliydi, daha uzun sürse diye düşündüğüm bile oldu.

Oyuncu seçimleri çok başarılı, hem SHAZAM karakteri hem kardeşi Freddy bence çok başarılıydı. Billy Batson da cool asi öğrenci triplerini çok güzel yansıttı. Kötü adam konusuna gelince, aynı şekilde role uymuş yüzünde nur olmayan bir tip.. Yedi Günah canavarları çirkin olsa da gözümü yormadı.

Film müzikleri çok tatlıydı, çok güzel yerlerde de kullanılmış, eğlendiriyor ve duygulandırıyor. Baya baya filmi tamamladığını hissettim. Ayrıca bu filmin içinde pek fazla küfür ya da el hareketi görmedim. Belki kaçırdığım birkaç tane vardır ama film, en azından 13 yaş için gerçekten uygun görünüyor. Diğer süper kahraman filmleriyle karşılaştırıldığında, çok daha uygun..

Filmin en eksik tarafı görsel efektler olabilir. Çok belliydi, gözümüze gözümüze sokuluyor, yedi yaşındaki yeğenim anladı efekt olduğunu, gerisini siz düşünün.

Batman ve Superman esintileri

Superman ve Batman yansımaları filmin her yerindeydi fakat kendileri hiç ama hiç görünmedi. Bu arkadaşlar dünyayı korumuyorlar mı? Neden Shazam çok güçlü bir kötü ile savaşırken hiç kıllarını kıpırdatmadılar diye düşündüm açıkçası. Sadece bana mı saçma geldi ya da sebebini bilen varsa beni de bilgilendirsin lütfen..

Spoiler İçeren Yorumlar

Her zaman filmlerin başı sonu arasında minik de olsa bağlantılar bulunmasını sevmişimdir. Bu filmde de aslında kardeşlerin, Shazam ailesine katılacakları başından belli edilmişti. Büyücü Billy ile konuşurken “Erkek ve kız kardeşlerim günahlar tarafından katledildi, tahtları boş kaldı” diyor. Bu durumda Billy’nin grup evindeki kardeşlerinin de benzer duruma geleceğinin sinyalini vermişti zaten. Bu ayrıntı çok güzel düşünülmüş.

Shazam ailesi

Ayrıca kardeşlerin de dönüşerek kazandıkları güçler de önceki karakter özelliklerinden esinlenilmişti. Örneğin, minik meraklı ve yavaş hareket eden Darla, hız gücüne sahip oldu. Ya da diğerlerine göre daha toplu olan kardeş Pedro, çok kuvvetli oldu. Freddy topallıyordu, uçabilme gücüne sahip oldu. Eugene zaten elektronik alet delisi olduğu için o da elektrik gücüne sahip oldu. Fakat Mary’nin gücünü anlayamadım, en azından filmde belirtilmemişti. Yine de bunlar hoş detaylar.

Billy’nin gerçek bir kahramana dönüşmesine adım adım tanıklık ettiğimiz için bocalamaları, düşmeleri kalkmaları hepsi bizi çok etkiliyor izleyici olarak. Tüm duyguyu geçiriyor. Oyunculukların da payı çok büyük tabi ki. Özellikle kahramanın küçük bir çocuk olduğunu film boyunca asla unutturmuyorlar bize. Bu da bence gerçekçiliği arttırıyor.

Rahatsız olduğum bir nokta ise, Billy’nin annesinin başlangıçta göründüğü sahnede çok neşeli mutlu görünmesi gülücükler saçarken, sonda olayın aslını gösterme sahnesinde sinirli ve gergin gibi durmasıydı. Evet açı değişti fakat bu denli bir değişiklik olmamalıydı. Ya da başta bu kadar neşeli görünmemeliydi sırf ters köşe yapmak için gerçekliğiyle oynanmamalıydı.

Bu süper kahramanların peptalk(motivasyon konuşması) konusunda çok kötü olduklarını ve yapmamaları gerektiğini biri söyleyebilir mi? Dr. Sivana ile karşılaştığında Kıskançlık günahını çıkarmaya çalışırken yaptığı konuşma nasıl etkili olmuş olabilir aklım almıyor, çok yapmacık ve basitti. Wonder Woman ve Aquaman de bu konuda çok kötüydü, aynı klişe cümlelerle etkili olmaya çalışıyorlar, bence olamıyorlar.

Bu filmde tanrıların güçlerini elde eden altı kahraman oluyor. Ama yedi diyar için yedi tanrı olması gerekiyor, bu yüzden film bir kahramanı saklıyor gibi anladım ben. Bu karakterin kimliğinden veya varlığından kesinlikle söz edilmese de DC Genişletilmiş Evren için çizgi romanlar, yedinci şampiyonun Dwayne Johnson’ın Kara Adam olabileceğini gösteriyor.

After Credit sahnesinde Dr. Sivana’nın akıl hastanesinde bir solucan ile konuşarak yedi diyara hükmedeceğini söyleyerek bitiriyor. Bu da ikinci film için hazırlıklı olun demektir.

Shazam Hakkında Bilgiler

  1. Shazam’ın gücü açık bir şekilde Billy’nin konuşma yeteneğine bağlı. Billy dönüşmek için “Shazam!” demek zorunda sesli bir şekilde. Onun düşmanları ve hatta ittifak kurduğu kahramanlar ağzını kapatıp konuşmasını engellerse, dönüşümünü engelleyerek Shazam’ı savaştan direkt çıkarabilir.. Hatta Justice League: Unlimited animasyon dizisinin bir bölümünde bunu Superman yaptı.
  2. Shazam’ın bilinmeyen bir özelliği de tüm dilleri konuşabiliyor olmasıdır. Sadece dünya değil 7 diyarda konuşulan tüm dilleri konuşabilir hatta hayvanlarla da iletişim kurabilir. Müthiş bir yetenek değil mi!?
  3. Shazam aslında elektrik gücüne güvense de çok yüksek bir elektrik patlaması Shazam’ı tekrar Billy haline geri döndürebilir, bu açıdan aslında elektrik Shazam için bir zayıflıktır.
  4. Süper kahraman yasaları zamanla değişiklik gösterse de önceden Shazam, Sonsuzluk Kayasına bağlıydı. Sonsuzluk Kayası’ndan sadece 24 saat uzak kalabilirdi. Daha sonra artık bekçilik görevi kaldırılarak bu yükten de kurtarılmış oldu.
  5. Shazam tüm gücünü sadece kendisi kullanmadığı, ailesi ile de paylaştığı için aslında bu güç paylaşımı kendisini daha zayıf kılar ve savunmasız bırakabilir.
  6. Shazam’ın yüzleşmek zorunda kaldığı en büyük güçlüklerden biri ise DC evreninin koyu ve ciddi tonuna ayak uydurmaya çalışmasıydı. Shazam neşeli ve çocuk ruhlu bir kahraman iken bu dünyanın karanlığına alışmak ve bununla baş etmek zorunda kaldı.
Shazam ve Freddy

Son Olarak..

Eğlenceli bir film izlemek istiyorsanız, gençlik filmlerinden de hoşlanıyorsanız, bir de süper kahramanların komik olabileceğini de görmek istiyorsanız, kesinlikle kaçırmayın derim. Aile temasını çok başarılı bir şekilde işleyen, güldürmesinin yanında minik minik hüzünlendiren, yüzünüzde koca bir gülücükle son sahnesine kadar gelebileceğiniz bir film. Filmin ikincisi için 1 Nisan 2022 vizyon tarihi gibi görünüyor. Bu seneyi atlatabilirsek mutlaka izleriz. 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: