İçeriğe geç

Justice Leauge — Adalet Birliği Film İncelemesi — Superman Geri Mi Dönüyor?

Bu sefer korkuyla beslenen varlıklar (bu korkuyla beslenmenin modası geçmiyor sanırım) ve mutlak güçlü bir kötü kahraman(!) ile savaşmak için Adalet Birliği’ni topluyoruz!

2017 yılında önceki DC filmleri gibi Zack Snyder tarafından yönetmenliği yapılan Justice Leauge filminin senaristliğini ise Chris Terrio ve Joss Whedon üstleniyor. Birçok kaynağa göre Zack Snyder, kızının ölümünden sonra filmin yönetmenliğini de Joss Whedon’a bırakıyor. Snyder’in yönetmenliğine göre filmin bir üçleme olması beklenirken, Snyder ile bağlar kopunca üçleme hayalleri de yalan oluyor. Oyuncuları daha önceki filmlerden bildiğimiz üzere; Batman olarak Ben Affleck, Superman olarak Henry Cavill, Wonder Woman olarak Gal Gadot bulunuyor. Daha önceki filmlerden tanımadığımız; Aquaman rolünde Jason Momoa, Flash rolünde Ezra Miller, Cyborg rolünde Ray Fisher yer alıyor.

Jastice Leauge

Filmin konusuna gelirsek, daha önceden tanıdığımız Bruce Wayne, namı diğer Batman, Superman’in ölümünden sonra olası bir tehlikeye karşı meta insanlardan bir takım kurmak için çalışmalara başlar. Wonder Woman’ın yanı sıra, Aquaman, Flash ve Cyborg ile anlaşmaya çalışır. Bu sırada Wonder Woman(Diana), Steppenwolf’un tüm dünyayı tehdit etmeye başladığını fark ettiğinde, kahramanlar hızlı bir şekilde bir araya gelirler.

Adalet Birliği Üyeleri

Yorumlara geçmeden önce grup üyelerini minik de olsa tanıyalım çünkü film bize bu konuda maalesef ki minik bilgiler veriyor..

Batman

Batman

Bruce Wayne, grubu kuran, Gotham’ın adalet ve düzen koruyucu milyarderi diyebiliriz. Batman Begins filminde çapkın olduğundan bahsediliyor. Biraz teknoloji, biraz para ile yapabileceklerinin sınırı yok gibi görünüyor. Hatırlarsanız Batman v Superman filminde Superman’i bile yenmişti.

Superman

Superman

Clark Kent, Batman v Superman filminde ölmüş olan Kripton’dan gelen kahramanımız, sevgilisi Lois Lane’e ve Metropolis’e olan aşkıyla bilinir. Çelik Adam filminden bildiğimiz kadarıyla DC evreninin en güçlü kahramanıdır.

Wonder Woman

Wonder Woman

Diana, sadece kadınlardan oluşan Amazon kadınlarından biridir ve yine Wonder Woman filminden bildiğimiz kadarıyla Yarı Tanrıça’dır ve Savaş Tanrısı Ares’e karşı savaşını kazanmıştır. Bu durumda Superman ile eş güçte olduğu düşünülebilir..

Aquaman

Aquaman

Arthur Curry, Atlantis’in kraliçesinin oğludur. Atlantisliler insanlar tarafından deniz altına sürülmüş bir ırk olduğundan deniz altında çok rahat bir şekilde hareket edebilir, konuşabilir hatta su üzerinde hakimiyet kurabilirler.

Flash

Flash

Barry Allen, annesini öldürüp hapse giren babasını sürekli ziyaret eden bir genç olarak biliniyor. Filmde söylenene göre yıldırım çarpması sonucu diğerlerinden çok çok daha hızlı hareket edebilir ve enerji açığa çıkarabilir.

Cyborg

Cyborg

Victor Stone, annesiyle beraber feci bir kaza geçirir. Bu kaza sonucunda annesi ölürken, babası ağır yaralanan Victor’u kurtarmak için Kripton gemisinde bulduğu bir enerji kaynağını (Ana Kutu) kullanarak, organlarının yerine robot parçaları yerleştirir ve oğlunu ölümden kurtarır fakat oğlu insandan çok daha fazlası olarak geri döner. Bir sibernetik organizma olarak uçabilir, bilgisayarlarla konuşabilir, insanlara göre çok daha fazla dayanıklılığa sahiptir. Cyborg normalde Adalet Birliği’ne Darkseid ile savaştıkları sırada girer fakat bu film için Birliğe dahil olmuştur.

Film Hakkında

Ana Kutular

Bu filmde, Adalet Birliği üç enerji ve güç yüklü Ana Kutu’yu arıyor, Steppenwolf bu kutuları bulup birleştirirse dünyanın sonunu getirerek kendi doğduğu gezegen gibi ortalığı cehenneme çevirebilir.. Daha önce tüm kavimler birleşip bu kutuları birleştirmesi zor olsun diye birini Atlantislilere, birini Amazonlara, birini de insanlığa teslim ediyorlar. Steppenwolf gelmeden önce yine korku emen varlıkları salıyor dünyaya ve Batman bunu fark ediyor. Bu çirkin yaratıkların arkasında bıraktığı izde, üç kutu şekli çok net görülüyor, kutu renkleri de yeşil görünüyor, bunların korku ve yeşil takıntısından sıkıldık ama neyse filmdeki bütün olay bu kutular olduğundan, kutular için verilen mücadeleyi izliyoruz.

Öncelikle filmin müziklerini çok ama çok beğendiğimi söyleyebilirim. Ayrıca eleştirmenlerin aksine ben karakter seçimlerini çok da başarılı buldum. Özellikle Jason Momoa tam anlamıyla bu rol için doğmuş olabilir. Çok karanlık ve gizemli bakışları tam bir Aquaman esrarı veriyor. Çizgi romanda sarışın olmasını dikkate almayın bu hali daha iyi duruyor.

Wonder Woman’ın yine Superman gibi ne maske takması ne kendini saklamaya çalışması varken yine insanlar tarafından tanınmıyor ve kendi hayatına devam edebiliyor sanki çok normal bir insanmış gibi. Ayrıca tepelerden insanları izleyip kötülüklerden insanları kurtarıyor ve kimse ona Superman’e olduğu gibi tapmıyor. Kendilerini kimin kurtardığını sanıyorlar acaba? İnsanın aklına neden Superman’e bu kadar rağbet vardı da bunun ismi bile duyulmadı sorusu geliyor. Filmde kendini geri plana attı ve liderlik etmek istemedi diye belirtiyorlar ama bence inandırıcı olmaktan çok uzak bir açıklama..

Bu arada Diana’nın Cyborg’u ikna etmeye çalışırken yaptığı motivasyon konuşmasını hiç beğenmediğimi ve bu konuda oldukça klişe ve kötü olduğunu düşünüyorum. 😀

Flash’ın sonunda filme biraz mizah katması benim hoşuma gitti, arada bir güldüren durum komedilerini sevdiğimi söylemiştim. Aquaman de aynı şekilde ciddi dururken ironileri çok iyi mizah malzemesi olarak kullanmış. Hele Aquaman’in iç dökme sahnesinde çok güldüm. Buradaki espriler benim hoşuma gitti çoğunluk aksini söylese de..

Steppenwolf

Oluşturulan kötü karakterden bahsedersek Steppenwolf bu sefer keçi tipli bir kötü olarak karşımıza çıkıyor, yancıları da korkuyla beslenen sinekler, bunları niye hep hayvanlara benzetiyorlar anlayamıyorum ama Steppenwolf’un tüm kavimler tarafından birleşilerek ancak hapsedildiğini unutmayalım ileride bu bilgiye ihtiyacımız olacak. Yani BAYA BAYA GÜÇLÜ BİR KÖTÜ KAHRAMAN.

Gordon

Filmin en sevdiğim, gözlerimin parladığı kısmı James Gordon’u görmek oldu. Gary Oldman yerine J. K. Simmons oynasa da yine çok benzediğini söyleyebilirim. Batman’e benzeyen bu sinek kılıklı korku emiciler yüzünden vaka sayıları arttıkça Batman’i uyarmaya gittiğinde görülüyor ama bu kısa an bile gözlerimin parlamasına yetti.

Malesef bu filmde de birbirine uymayan parçalar, hikayeyi oturtmak konusunda zorluklar ve tamamlanmamış kısımlar var. Bunları anlatabilmek için spoiler içeren bölüme başlamalıyım. İzlemediyseniz son başlığa inebilirsiniz..

Öncelikle Steppenwolf gibi çok güçlü bir düşmandan Amazonların koşarak kaçabileceğini sanması, at ile, uçan bir keçiyi geçebileceğini sanması mantıksızlığın doruklarındaydı. Ana Kutu’yu kaçırmaya çalışırken bir anda sevdiği kadın yere düştü diye kutuyu bırakıp kadına koşuyor. Bütün soy tükenmiş kutuyu kurtarabilmek için, o hala kadın peşinde. Anlamsız, ne-izledim-ben-şimdi sahnelerinden bir tanesiydi bu.

Superman Uyanışı

Bir diğeri ise, Superman’i geri getirdiniz, çok hoş, elleriniz dert görmesin tamam da, Steppenwolf gibi tüm kavimleri bir araya getirip ancak öyle hapsedilebilmiş bir varlığı tek yumrukta bayıltmak biraz abartı olmamış mı? Yani geçen filmde Batman tarafından yumruklanmış bir süper kahraman olarak, bu kadar güçlü görünmesine anlam veremedim..

Ben şunu da yanlış mı anladım bilemiyorum ama bu Wonder Woman da Yarı Tanrı değil mi, nasıl bu düşman için yeterli olamadı da Superman ihtiyacı doğdu? Bu kadın Savaş Tanrısı Ares’le çarpışıp onu öldürmedi mi? Steppenwolf karşısında da ancak kılıcını kullanmaya çalışıyor. Vursana o bilezikleri birbirine. Bütün dünya cehenneme dönecek hala Batman’le flört peşinde..

Filmde ilk karşılaşmada Yeşil Fenerler de Steppenwolf’u hapsetmeye çalışırken yardım etmiş gibi görünüyor. Film içinde Yeşil Fener, Steppenwolf ile savaşırken hayatını kaybetmiş ve yüzük parmağından çıkarak yeni sahibini aramaya başlamış ama bunun net bir açıklaması verilmemiş.

Mera

Filmin içinde tamamlanmamış bölümler vardi. Biri, Aquaman’in Mera’dan (Atlantis’deki kızdan) bir şey istediğini söylüyor. Fakat biz bu istediği şeyin ne olduğunu hiç öğrenemiyoruz. O zaman bunu neden gördük diye düşündüm ve biraz araştırdım. Snyder Cut denen yönetmenin çektiği fakat filme katılmayan bazı sahnelerde bu istediği şeyin Aquaman Kostümü olduğu söyleniyor.. Keşke bunu kendi gözlerimizle görebilseydik..

Bir diğeri ise Steppenwolf’un üssünü kurduğu alanda kalan ailenin evde sıkıştığı sırada küçük kızın sürekli sinek ilacı alıp ona bakmasına anlam veremedim. O ailenin neden filmde olduğuna da anlam veremedim. Nasıl bir metafor oluşturmaya çalışılmış ya da benim anlamadığım bir mizah türü mü gerçekten anlayamadım. Bunları film içinde anlayan varsa lütfen yorum olarak yazsın. Çok merak ettim bu durumları.

Filmin ortasında ve sonunda birer savaş sahnesi var. İkisinde de savaşın sonlanması bir anda ortaya çıkan sürpriz kahramanla yön değiştiriyor. Çok benzer huylu şeyler yapılmış gibi geldi bana.

Adalet Birliği

Bu savaş sahnelerinde Batman’in hiçbir işe yaramaması, insan olduğunun çok belli edilmesi, Snyder’in Batman’i öldürmek istemesini belli ediyor gibi geldi bana. Yine teknolojinin gücünü kullanarak günü kurtarıyor gerçi ama bu sefer Cyborg olmadan yeterli de olamıyor açıkçası. Başa bela olması da cabası.. En işe yaramam diyen Flash’ın ise tüm savaş sahnelerinde en çok işe yarayan kahraman olmasına da büyük bir alkış istiyorum..

Superman’i geri döndürmek için Ana Kutu’yu kullanmak mantıklı ve işe yarar bir yöntem oldu her ne kadar birliği ikiye bölmüş olsa da getirsinler tabi dünyanın ona ihtiyacı var. Fakaaaat… Superman döndükten sonra olanların saçmalıklarına ne demeli? Neden Batman’e bu öfke? Ölümüme sebep oldun derken neyi kastediyor? Lois Lane geldi onlar gitti o arada ne oldu ne bitti. Yine parça parça sahnelerden anlaşılmayan birçok nokta ortaya çıkıyor.

Lex Luthor

Mr. Wilson ve Lex Luthor karakterinin Post Credits’te kendine ait bir birlik kurmayı planladığını görüyoruz. Kötüler birliği ve iyiler birliği karşı karşıya gelecek imajı çizmişler fakat sanıyorum bu şimdilik rafa kaldırılmış durumda..

Son Olarak..

Justice Leauge, kendi içinde eğlenceli bir film olmaktan öteye gidememiş ve karakterlerle bağ kurmayı zorlaştırdığından yüzeysel olarak kalmış. Bana göre öncesinde solo filmler ile karakterler tanıtılarak bu film çıksaydı ya da film içinde kısa da olsa düzgünce hikayelerini anlayıp bir bağ yakalayabilseydik daha keyifle izleyebilirdim. Yine de izlediğim süre boyunca eğlendim diyebilirim. Beklentilerinizi düşük tutarsanız, en azından eğlenebilirsiniz..

One thought on “Justice Leauge — Adalet Birliği Film İncelemesi — Superman Geri Mi Dönüyor? Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: