İçeriğe geç

Wonder Woman — Tanrıça Misali!

“Now I know, that only love can save the world.”

Wonder Woman

Çelik Adama rakip olabilecek güçte ve yeteneklere sahip, dünyayı sevgiyle kurtarabileceğine inanan bir kadın süper kahraman! Sonunda oldu ve bu kahramanımızı izleyebildim! Batman v Superman filminde gördüğümüz Amazonların en cesur kadını Wonder Woman adıyla bildiğimiz Diana, aslında hangi güçlere sahip, nereden gelmiş, kimdir bu muhteşem kadın, inceleyelim bakalım..

Wonder Woman Filmi Hakkında

Diana’ya Bruce’dan gelen not

2017 yılında vizyona giren bu solo filmin yönetmenliğini Patty Jenkins üstleniyor. 149 dakika süren filmin hiçbir saniyesinde sıkılmamamızı sağlayan Wonder Woman olarak güzeller güzeli Gal Gadot, cesur casus pilotumuz Steve Trevor olarak Chris Pine ve Patrick Morgan olarak Harry Potter filmlerinden bayıldığımız David Thewlis gibi oyuncular bulunuyor ve muhteşem oyunculuklarını bizlere bahşediyorlar.

Filmin amacı Wonder Woman karakterinin gelmişini geçmişini ve kim olduğunu açıklayarak karakter ile bağ kurmamızı sağlamak gibi görünüyor.. Bayılarak izlediğimizi gören Warner Bros stüdyoları bize bu muhteşem karakterin bir solo filmini yapmış. Ne de güzel yapmış!

Filmin Konusu

Küçük Diana

Diana Prince, sadece kadınların yaşadığı bir ada olan Themyscira’da, insan ırkını kurtarmak için tanrılar tarafından yaratılan Amazonların içinde var olan tek çocuktur. Aslında annesi Diana’yı elleriyle kilden şekillendirdiğini ve Zeus’un da bu küçük prensese can verdiğini söylemiştir.. Küçük bir çocukken bile savunma sanatlarına karşı ilgilidir, okuldan kaçar, savaşçıları izlemeye gider. Bu durumdan annesi hoşlanmasa da teyzesi olası bir istila durumunu göz önüne alarak Diana’ya eğitim vermeye başlar.

Diana ve Bilezikleri

Belli bir yaşa gelip eğitimini bitirdikten sonra adanın yakınlarına düşen bir İngiliz casusu olan Steve Trevor’ın hayatını kurtararak ilk defa bir erkek ile karşılaşmış olur.. Bir çatışma sırasında Steve’i koruduktan sonra, Tanrıkatili’ni (Tanrıları öldüren bir kılıç) yanına alarak, gerçek dünyada yaşanan savaşı (1. Dünya Savaşını) anlayarak, Almanlardan çaldığı bir formül defterini İngilizlere vermek ve savaşı durdurmak amacıyla Londra’ya doğru yola çıkar. Aslında Wonder Woman, savaşı durdurabilmek için Savaş Tanrısı Ares’le karşılaşması ve onu öldürmesi gerektiğine inanmaktadır. Çünkü Ares’in insanların kalbini kibir ve kıskançlık ile doldurduğunu düşünür ve o öldüğünde insanların eksisi gibi iyi olacağına inanır. Peki bu aradığı Ares gerçekten var mıdır, yoksa insanoğlunun egoları ve kötülüğünden midir tüm yaşananlar?

Wonder Woman’ın Güçleri ve Zayıflıkları

Savaş konusunda uzman olmasının yanında çok güçlü, çok hızlı, kolundaki gümüş bilezikler kurşun geçirmiyor, içinde müthiş bir enerji barındırarak bu enerjiyi patlatabiliyor ve uçabiliyor! Ayrıca tanrıyı bile öldüren bir kılıcı var! Bir kadını bu kadar güçlü yapmak muhteşem bir detay..

Zayıflıklarına gelince, ilk zamanlarda bir erkek bileziklerini bağlarsa güçleri azalabiliyordu ya da bilezikleri kırılırsa ya da kaybolursa o zaman öfke krizlerine girebiliyordu. Fakat şu yeni film ile bu zayıflıkları pek gösterilmemiş. Bildiğimiz kadarıyla zayıflıkları yalnızca bileziklerinden kaynaklanıyor. Fazlasını bilen varsa yorum olarak yazabilir.

Yorumlar

Spoiler Olmayan Yorumlar

Casusumuz Steve Trevor’un ne kadar harika, muazzam, tatlı ve şapşik bir karakter olduğundan ve filme ne kadar tatlı bir grup kazandırarak mizahi yönünü yükseltmesinden duyduğum hoşnutluktan bahsetmek istiyorum. Cümlem uzun oldu fakat kısaltmak gerekirse Steve ve grubu inanılmaz komik ve eğlenceliydi. Gizli işlerde usta, birçok dil bilen Sameer, usta bir nişancı olan Charlie ve bir evi olmayan Şef.. Çok muhteşem ve oldukça garip bir grup oluyor. Bu gruba ‘Hadi len bunlar kendi evini bile savunamaz’ diye düşünürken, cesaretleriyle, birbirlerine bağlarıyla ne kadar başarılı olabileceklerini kanıtlıyorlar.

Yan karakterlerin hikayeleri de insanı gerçekten etkiliyor. İçi boş karakterler değil de samimiyet kurabileceğimiz, hikayesini öğrenmek isteyeceğimiz, merak edilir karakterlerle desteklenmesi, izleme isteğini arttırıyor. Sanki gerçek hayatta arkadaşımızmış gibi bir his oluşturuyor.

Diana’nın insanların dünyasına girişi ve birçok duruma karşı tepkisi çok komik bir şekilde gösterilmiş, bayağı da gerçekçi olmuştu. Steve Trevor’un sekreteri Etta Candy soyismi gibi tam bir candy(şeker). Çok tatlı konuşuyor ve çok yardımcı. Kendi dünyamızda da görebileceğimiz bir karakter olduğundan hemen bağ kurabiliyoruz.. Tam bir dedikoducu teyze 😀 Wonder Woman o sıkı korseleri, şapkaları ve eldivenleri gördüğünde benimle aynı tepkiyi verdi, ben de bu dünyadan değilim sanırım 😀

Filmdeki kötü karakterimiz

Çekim açılarından, ortam düzenlemesine kadar hem dönemi yansıtmış hem de filmin amacını güzel göstermiş olan yönetmenimizin bu noktada etkisi çok büyük. Ayrıca film içerisinde Osmanlı İmparatorluğundan Türklerden bahsedilmesi her Türk gibi beni de sevindirdi ve gururlandırdı. Tabi Türklerin, savaşta tüm insanlığı yok edebilecek bir bomba yapıyor olması sizi rahatsız eder mi etmez mi bilemiyorum ama ne olursa olsun, ben adını duyduğumda heyecanlanıyorum 😀

Diana kıyafet denemesi yapıyor

DC filmlerinden şu ana kadar izlediklerim içinde belki de en komiği, en sıcağı ve en kendimden bir şeyler bulabildiğim filmi oldu. Senaryo ilerleyişinden de memnun kaldığım için, böyle düşünmüş olabilirim. Önceki filmlerde senaryolarda kopukluklar olduğunu söylemiştim(bakınız Suicide Squad). Bu filmde olağan dışı bir kesme ile karşılaşmadım, hikayeyi tamamen anlayabildim.

Diana Ares’e Karşı

Filmin iki hareketli savaş sahnesi vardı, biri ortalarda biri ise son sahnede. Açıkçası ortalarda yaşanan savaş sahnesi benim için hem daha etkileyici görsellerle oluşturulmuş gibiydi hem daha gerçekçi ve sürükleyiciydi. Son sahnelerde çok fazla ‘Yok artık bu da mı oldu, ee hala bitmedi mi ne uzun savaş’ gibi cümleler sarf ettirdi.

SPOİLER

Savaş Tanrısı

Öncelikle Ares’in gerçekten var olduğuna hiç inanmamıştım, hep Ares karakterini Wonder Woman ve soyunun abartması ve mit olarak yaşatması diye düşünmüştüm. General Ludendorff’un Ares olduğunu düşündüğünde de onun olmadığına emindim. Hatta Batman v Superman filminde insanlığa güveninin kalmadığını, onları kurtarmak için çabalamadığını söylemesinden dolayı Ares’i bulacağını değil de insanların içinde kötülük olduğuna inanacağını düşünmüştüm. Öyle olmadı. Yine insanlığa dair bir umut bıraktı içinde. Daha sonra başından beri güvendiğimiz Sir Patrick’in Ares çıkması filmin ilk şok edici sahnesi oldu.

Uçakta kendini feda eden Steve

Bu sırada muhteşem, muazzam, harikulade casus pilotumuz, kurban olduğum(Pilota olan sevgim anlaşıldı sanırım), kendini tüm insanlık için feda edince, ‘Değer mi be delikanlım, gel beraber yaşayıp gidelim şu kappe dünyada’ demek istedim. ‘Sen niye ölüyorsun, onlar ölsün’ dedim ama tabi, o uçağı kaldırdı ve tüm insanlığı kurtararak kendini feda etti, isimsiz kahramanımız olarak ikinci şoku yaşattı.

Batman v Superman filminin son sahnesi

Filmin sonunda Diana’nın hala insanlara yardım ettiğini görüyoruz ama diğer filmde insanlıktan umudunu kestiğini söylediği sahnenin anlamı nedir öyleyse diye bir soru işareti oluştu bende. Ya da insanlıktan umudunu kesme sebebini çıkacak olan ikinci filmde mi anlayacağız çok merak ediyorum.

Film Hakkında Bilinmeyenler

Teyzesinin ölürken söylemeye çalıştığı sırrı, filmin sonlarında yarım yamalak öğreniyoruz. Peki neydi bu sır? Wonder Woman aslında kilden oluşturulmamış, annesi ve babası Zeus tarafından doğal yollarla dünyaya gelmiş, bu da onu bir Tanrıça yapıyor. Yani kahramanımız başından beri bir TANRIÇAYMIŞ!!

Bilmemiz gereken ikinci konu ise, aslında Diana’nın kullandığı Tanrıkatili’nin aslında kılıç olmadığı. Evet aslında Tanrıkatili, Wonder Woman’ın ta kendisi! Yani kılıca ihtiyaç duymadan da en güçlü silah olarak kendisini kullanabilir ve bir tanrıyı öldürebilir. (Bunu neden Doomsday kötüsünde kullanmadığını bilmiyoruz ama neyse)

Filmin hiçbir yerinde Wonder Woman isminin geçmemesi bende çok büyük bir merak uyandırdı. Bunun garip olduğunu düşündüm. Biraz araştırınca öğrendim ki bu ismi kullanmama sebepleri, tamamen Themyscira’dan Diana olarak anlatılmak istenmesi. Bu dünyada hiçbir insanüstü doğası bilinmediği için film içinde kimse ona Wonder Woman diye hitap etmiyor. Bu dünyaya yeni geldiği için O sadece Diana..

Son Olarak..

Steve ve Diana’nın son konuşması

Çok güldüğüm çok sevdiğim bir film olarak hafızama kazınan bir film oldu. Daha önce de kadın kahramanlar görmek istediğimi belirtmiştim. Birds of Prey filminde kötü karakterler varken burada iyi bir kahramanımız var ve buna bayıldığımı, özellikle muhteşem güçlere sahip olmasının beni mest ettiğini tekrar belirtmek istiyorum..

Wonder Woman 1984 filmi, 2020 yılında çıkacak ve ben hemen çıksın istiyorum! Çünkü Steve filmde görünüyor! Nasıl geri döndüğünü o kadar merak ediyorum ki! Onun fragmanını da şöyle bırakıyorum. Bu da size hediyem olsun.. 😀

Wonder Woman 1984 Fragman

Kendinize çok iyi bakın!

Wonder Woman — Tanrıça Misali!” için 7 yorum Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: