İçeriğe geç

Suicide Squad : Gerçek Kötüler — Harley Quinn Patlaması!

Bir şehirdeki meta insanlardan ve kötünün kötüsünden ordu yaratırsanız şehrinizi koruyabilir miydiniz? Suicide Squad, yani İntihar Timi bunun sonucunu görmemizi sağlıyor. Tabi ki yine iyi ve kötü yanlarıyla.

2016 yılında David Ayer yönetmenliğinde DC Comics’in bu sefer gerçek kötü karakterlerinin başrole alındığı anti kahraman filmi. Bu filmde iyi insanlar görmeyeceksiniz demeyeceğim ama tamamen iyi insanlar beklemeyin. Adı üstünde bunlar kötüler. Baya baya kötüler.

Filmin baş rollerinde Deadshot rolüyle Will Smith, Harley Quinn rolüyle Margot Robbie, Joker rolüyle Jared Leto, Rick Flag rolüyle Joel Kinnaman ve Amanda Waller rolüyle Viola Davis bulunuyor.

Suicide Squad

Amanda Waller, Superman’den sonra şehri koruyabilmek için, ortaya çıkabilecek bir sonraki meta insana karşı hazırlıklı olabilmek için, hapisteki süper kötü kişileri ve meta insanları suça karşı savaşmaları için bir araya getirir. Birlikte çalışacak olan bu grubu elde avuçta tutmak pek kolay değildir. Bir tanesi karşı gelerek asıl tehlikeyi oluşturduğunda işler karışık bir hal almaya başlar.

Peki madem bir ordu kuruyoruz kim bu Süper-Güçlü-Kötüler?

Floyd Lawton aka Deadshot

Deadshot ilk kahramanımız. Vurduğunu ıskalamamasıyla nam salmış bir keskin nişancı, seri katil. Yüklü miktarda paralarla iş yapıyor. Son işini bitirdikten sonra bir akşam üstü Batman tarafından yakalanıp hapse attırılıyor.

Joker’in bulunduğu Arkham’da stajyer psikolog olarak görev alan Harleen Frances Quinzel, Joker’i tedavi ettiğini zannederken Joker’e aşık olur. Çizgi romana göre Joker, Harleen’i kimyasal atık kutusuna iter ve Harley Quinn’e dönüştürür(filmde isteyerek atlamış gibi görünse de çizgi romanda durumlar farklı). Robin cinayetinde de suç ortağı olan ve Joker’den daha büyük problem olduğu düşünülen Harley, yine Batman tarafından hapse gönderilir.

Joker’in geçmişini anlatan Joker filmi için buraya göz gezdirebilirsiniz.

Captain Bumerang

Digger Harkness, namı diğer Kaptan Bumerang, Avustralya’da tüm bankaları soymuş ve sonunda Amerika’ya gelmiş bir hırsızdır. Grup çalışmalarını sevmez, tüm yaptıklarını inkar eder. Bir soygun sırasında kaçarken Flash tarafından hapse gönderilir.

Diablo

El Diablo kendi deyimiyle şeytan vergisi bir yetenekle doğmuş meta insandır. Vücudundan ateş çıkarabilir. Başlarda bu yeteneğini kullanırken keyif alır ve kendi leyhine kullanır fakat sonra ailevi sebeplerle bu yeteneğini asla kullanmak istemez ve kullanmaz. Bu yüzden kendisi teslim olur.

Killer Croc

Killer Croc yani Waylon Jones, timsah derisi şeklinde suratı olan bir meta insandır. Batman tarafından Gotham’dan kovulmuş ve sonunda kanalizasyonlarda yaşamıştır. Kendisine insan dışı muamele edildiği için o da insanlıktan çıkmıştır.

Son olarak The Witch, 6000 yıl önce yaşamıştır. Enchantress isimli cadı, bir mağarada kalbi ile saklı dururken, arkeolog Doktor June Moore dokunmaması gereken bir nesneye dokunarak cadıyı serbest bırakır. Cadı doktorun bedeninde yaşamaya başlar.

Amanda Waller, Enchantress’in kalbini mağaradan bularak cadının kontrolünü ele geçirmiştir. Bu süper kötülerden oluşan timin başına Rick Flag atanır. Rick, Doktor June Moore’a aşık olduğu için Amanda onu kolaylıkla kontrol edebilmektedir.

Öncelikle filmde Batman ve Joker’in azar azar kendilerini hissettirmeleri fakat tam olarak filme dahil olmaması çok güzel geldi bana. İki kahramanın da etkilerini film içinde hissedebiliyoruz. Film onlar hakkında değil fakat onların bu konuya dahil olduklarını biliyoruz. Hikayelerin çok güzel bağlanmasını sağlamış.

Amanda Waller

Amanda Waller rolünde Viola Davis bulunuyor. Eğer How to Get Away With Murder izlediyseniz, ne kadar iyi bir oyunculuğu olduğunu bilirsiniz. Fakat bu filmde biraz geri plana atıldığını söyleyebilirim. Yine de çok sevdiğim bir oyuncuyu görmek beni mutlu etti.

Harley Quinn

Bu film, Harley Quinn karakterinin Margot Robbie ile patladığı bir film olarak görülüyor. Gerçekten de Harley’in cırtlak sesi sinir bozarken güzelliği ve oyunculuk performansı insanın gözlerini alıyor. Gerçi orijinal karakterin de sesi böyle tiz çıkıyormuş, kadının hatası değil yani.. Komik bir karakter olduğunu söylemeliyim. Bazı yerlerinde gerçekten oldukça güldüm. Fakat Joker’den daha belalı biri olduğunu düşünmüyorum. Öyleyse bile filmde yansıtılamadığını düşünüyorum.

Joker için kimyasal dolu tanklara atlarken

Harley’in Joker’le olan sahnelerinde nedense bir duygulandım hele onun için kimyasal atıklara atlaması sonra da Joker’in onun için atlaması falan, az daha ağlayacaktım (meğer aslında Joker onu itmiş). Sanırım duygusal bir dönemimdeyim derken filmden kesilmiş birçok sahnenin içinde aslında Harley ile Joker’in aşk hikayesinin nasıl saplantılı ve zehirli olduğunu fakat filmde gösterilmeden tamamen romantik bir aşk hikayesine dönüştürüldüğünü öğrendim. Meğer Joker, Harley’i Akıl Hastanesinden kurtulmak için kullanıyormuş ve Harley’i fırsat buldukça öldürmeye çalışıyormuş. Aslında kesilen sahnelerin içinde de Harley’in Joker’i reddedip arkadaşlarının yanında savaşması ve Joker’in sis bombası atması varmış fakat sanıyorum romantik ilişkiyi bozduğu için eklenmemiş.

Kesilen Joker-Harley sahnesi

Ayrıca Harley’in motorla Joker’in peşine düştüğü sahne de eklenmemiş. Bunlar Jared Leto’yu kızdırırken izleyici olarak beni de hayal kırıklığına uğrattı.Çünkü hikayede boşluklar oluşturdu ve ben filmi izleyerek anlamak yerine araştırarak bulmak zorunda kaldım. Özellikle bu ikili arasındaki ilişki iyi bir çizgi roman okuru değilseniz anlaşılamıyor ve “Bu neden böyle oldu ki şimdi?” sorularına sebep olabiliyor.

Bu ve karakterler arasındaki diğer bağlar açısından senaryonun zayıflığı çok belliydi. Ya da yukarıda da dediğim gibi bağlayıcı sahnelerin kesilmesi filmi anlamayı biraz zorlaştırabiliyor.

Minik bir oyuncu yorumu yapayım, her zaman Joker için en iyi oyuncu benim gözümde Heath Ledger olacak. Jared Leto bana yeterli gelmedi. Şahsi fikrim. The Dark Knight filminde bunu konuşmuştuk..

Bazı minik spoiler belirtileri olabilir izlemediyseniz dikkat etmenizi öneririm..

Deadshot’un ekip lideri konumuna gelmesine ne sebep oldu bilmiyoruz yine. Fakat bu durumda da sanıyorum Flag ile yaptıkları bir konuşmanın sonunda anlaşılıyor (filmden kesilen bağlayıcı sahnelerden bir tanesinde görülüyor.). Will Smith’in oyunculuğu bir harikaydı fakat Margot Robbie’nin karakterinin sinemada ilk gösterimi olması sebebiyle sanırım onun biraz gerisinde kalmış.

Deadshot-Harley Quinn

Yine Deadshot ve Harleyli sahneler çok güzeldi. Harley’in çizgi romanda Deadshot’u Joker yerine koyduğunu biliyor muydunuz? Yine çizgi romanda Joker’den vazgeçen Harley Deadshot ile birlikte olmak istiyor. Harley’i vurmayıp ıskaladım demesi çok havalıydı, o sahnede acaba aralarında bir şey olur mu dedim ama olmadı filmde. Meğer Harley olması için uğraşmış fakat Deatshot deli olduğunu anlayınca topuklamış.. 😀

Bar sahnesinde alevli arkadaşın sinirli bir anında ailesini kül ettiğini öğreniyoruz ve bu yüzden yeteneklerini kullanmadığını görüyoruz. Bu güzel bağlanmış bir ayrıntıydı. Killer Croc ile Harley’in atışmaları sırasında ilk defa açıkçası timsah derili arkadaşı fark edebildim. Film boyunca daha etkili olarak kullanılabilirdi diye düşündüm açıkçası, yan karakterler çok ‘yan’ kaldılar.

Enchantress adlı dansöz cadımız kıvıra kıvıra büyüler yaptı, askerleri öptü öptü ordu kurdu, abisini buldu ondan yardım istedi falan gerçekten hiçbir vasfı yoktu. O yüzden keşke bu filmin asıl kötüsü Joker falan olsaydı en azından bir mantık çerçevesinde daha iyi izlerdik diye düşündüm.

Son sahnelerde Enchantress ile karşılaşıldığında cadının herkese en derin arzularını gösterdiği bölümde ve Cadının kalbini ezdikleri bölümün bir kısmında ağlamış bile olabilirim. Sanırım gerçekten duygusal bir dönemimdi. (Bu sahnelerde Harley’in Joker’le mutlu bir yuva isteğini gösteriyor. Tipik bir dişi 😀 )

Genel olarak filmde hem güldüm, hem ağladım, hem kızdım, tüm duyguları bana yaşattı. Olumsuz bulduğum yanları da vardı tabi ki. Yapmacık bir iyilik yerleştirilmesi, karakterlerle bağ kurabilmemiz için sanırım ama yapay duruyordu. Bu kahramanların kötü olduğunu biliyoruz zaten gerçekten kötü olmalarını beklerdim açıkçası, özellikle Amanda’nın anlatışı o yöndeydi.

Elindeki kitap Joker ile ilişkisine benzer bir hikaye anlatıyor.

Yine de ben izlerken keyif aldım. Dikkatle gerçekten izleyip hikayeyi de biraz bilerek izlerseniz keyif alacağınızı düşündüğüm bir süper kahraman filmiydi. Bu dünyaya hakim olan herkese tavsiye ederim, tam olarak süper kahramanlara ilgisi olmayanlar için de biraz konuyu araştırarak izlemelerini öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: