İçeriğe geç

Batman v Superman: Dawn of Justice (Adaletin Şafağı)

İnsan ve tanrının savaşını izlediğim bir filmi anlatacağım size. Sanırım saçmalığı ancak bu şekilde özetleyebilirdim..

Yanlış anlaşılmasın filmi beğenmedim diyemem, izlerken gidişatı merak ettiğim, görsel olarak tatmin edici bir filmdi. Fakat bu, film içerisinde mantık hataları olmadığı anlamına gelmiyor.

Fake God

Çelik Adam filminin yönetmeni Zack Snyder bu filmin de yönetmenliğini yapmış 2016 yılında. Superman, Lois Lane ve Martha Kent rolünde Çelik Adam filmindeki oyuncular olması dışında, yeni Batman’i Ben Affleck ve sadık yardımcısı Alfred’i Jeremy Irons oynuyor. Yeni katılan karakterler de var, Wonder Woman olarak Gal Gadot ve Lex Luthor olarak Jesse Eisenberg‘i görüyoruz..

Filmin konusundan bahsedersek; Bruce Wayne, Superman’in dünyayı kurtarmaya çalışırken, yapabileceklerine şahit olur ve bu farklı dünyadan gelen sözde süper kahramanı tehdit olarak görür. Superman ise Batman’in yasal olmayan yolları kullanarak yasaların önüne geçtiğini düşünür. Birbirlerinden hoşlanmayan bu ikili sonunda karşı karşıya gelirler..

Batman rolünde Christian Bale’i görmeye o kadar alışmışım ki Ben Affleck bana yaşlı durmuş gibi geldi. Bruce Wayne olarak role oturmuş olabilir, gerçekten karakterin karanlığını yansıtıyor da olabilir ama ne ne bileyim, o Batman kostümünde maskenin altından görünen çene bölgesi oturmuyor gibi, Batman kostümünün içinde adam hantal duruyor. Christian Bale sanki cuk diye oturuyordu kostüme daha çevikti, tam bir Batman gibiydi. Ya da ben bildiğiniz gibi değişim sevmediğimden hoşuma gitmedi.

Yeni sadık yardımcımız Alfred

Aynı şey Alfred için de geçerli, gözlerim fellik fellik Micheal Caine aradı. Bu yeni Alfred fazla bilmiş ve biraz cool görünüyor, bu nasıl sadık yardımcı? Ayrıca aralarındaki yaş farkı da taş çatlasın 10 gibi duruyor. Bu adamın Bruce Wayne’in bebekliğini görmüş olması gerekmez mi?

Superman’e kinlenen Bruce..

Film, Çelik Adam’ın sondaki savaş sahnesiyle açılıyor. Superman ve Kripton’dan gelen diğerleri uçarak savaşıp şehrin altını üstüne getirirken Bruce Wayne şirket binasının yıkılışını görüyor. Ailesini kaybeden çocuklar, oradan oraya kaçışan insanlar gören Bruce, Superman’e karşı kinlenmeye başlıyor.

Aslında Batman’e bir noktada katıldığımı söyleyebilirim. Bir önceki filmde dünyayı kurtarmaya çalışırken o binaların yıkılması, devrilmesi, uçakların düşmesi, helikopterlerin yanması falan derken binlerce insan öldü yerlerde. Süpermen ve savaştığı kişiler havada savaşırken, karada onların yıktığı binalardan ölen insanlar vardı, bu beni de rahatsız etmişti. Herkesi kurtardığını sanıyor da şehir diye bir şey bırakmadı ki ortada. 😀

Lex konuşmasını tamamlamaya çalışıyor

Jesse(Lex Luthor), çok iyi Joker olurmuş gibi geldi bana. Ama bu karaktere de çok uymuş. Deli deli hareketleri var adam bu karakterleri oynamak için yaratılmış gibi. Oyunculuğunu çok beğendim, çok da güldüm.

Bu noktadan sonra spoiler yiyebilirsiniz, uyarıyorum.

Öncelikle filmin başları sadelik içinde ilerlerken asıl dinamik sahneler filmin ikinci yarısında başlıyor. İlk yarı, hikayeyi oturtmaya yönelik gibi geldi bana. İkilinin arasındaki problemleri izleyiciye açıklama üzerine kurulmuş.

Clark Kent ve Bruce Wayne tanışması..

İlk yarıda beğendiğim bir sahne olarak Lex Luthor’un, Clark Kent(Superman) ile Bruce Wayne(Batman)’i birbiri ile tanıştırması. Karşı karşıya kaldıkları an ve Lex’in salak gülüşüne istemsizce kahkaha attım..

Superman, Batman’e Karşı!!

Karşılaşma sahneleri heyecan doluydu kabul ediyorum. Birbirlerini öldüresiye dövdükleri kısım gerçekten çok iyiydi. Nefes almadan izledim tüm sahneyi fakat..

Arkadaşlar şunu netleştirmek istiyorum, Süpermen insan değil! Süpermen insan üstü bir çok güce sahip yenilmez bir karakter. Adam ölmüyor yahu! Batman ise teknolojinin ve zenginliğinin avantajlarını kullanıp vücudunu da geliştirmiş zeki bir insan. İnsan olması burada kritik nokta. Yahu insan ve insan üstü bir varlığı karşı karşıya getirip nasıl insanın kazanmasını bekleyebilirsin? Tanrıyla insanı savaştırıp insana kazandırmak kadar saçma! Büyük bir mantık hatası değil mi ya?

Superman, Batman’in ilk anda belini kırıp bırakırdı. Dönüp The Dark Knight Rises filmine bakarsanız Miranda tarafından bıçaklanan ve 20 yılın sonunda artık neredeyse emekli olan Batman’den bahsediyoruz. Bahaneleri de kriptonit bulmuş onunla güçsüzleştirecekmiş de öldürecekmiş de. Ya bırak allasen..

Martha Wayne

Sonra tam Batman aldı eline kriptonitli sopayı, saplayıverecek, o anda Superman “Martha” dedi ve hemen bir sempati duymaya başladı adama. Neymiş efendim annelerinin ismi aynıymış. Ne müthiş bir ortak nokta ama.. Zaten adamı öldürmeyi göze almış durumdasın bu mu seni durduracak?

Bunun için bazı teoriler atmışlar ortaya, ailesinin ölümünden kendini suçladığı için belki de Süpermen’in annesini kurtarmak, Batman’in içindeki vicdan azabını azaltmasını sağlayacaktır demişler. Bilemiyorum, sizce ne kadar makul bir sebep?

Batman, Martha’yı kurtarıyor..

Süpermen’in salaklığına ne demeli peki? Annesini normal insanlardan nasıl kurtaramıyor. Nasıl Batman’den yardım isteyebiliyor aklım almıyor. Bu adama birisi insanlardan kat be kat güçlü olduğunu hatırlatmalı. Arkadaş gözünden ışıklar çıkarabiliyorsun ama anneni iki silahlı adamdan kurtaramıyorsun, çıldırtır insanı! Yapması gereken gayet basit, gidip (daha sonra Batman’in yaptığı gibi) annesini alıkoyan adamları fırlatacak bir kenara, anneyi kurtaracak sonra Lex’in kafasını koparacak ve mutlu son. Batman’le de uğraşmamış olurdu böylece..

Batman v Superman

Savaş sahneleri gerçekten güzeldi, yine mantık hataları mevcuttu(özel güçleri olduğu söylenen bir kılıçla tüm nükleer güçleri içine çekebilen bir varlığa saldırmak) ama gözümü almadan izledim.

Doomsday

Şunu söylemeliyim ki Doomsday, kötü karakterler içinde sanırım en rezalet olanıydı. Görüntü açısından olduğu kadar, yaratılış şekli ve amaçsızlığı da birer hayal kırıklığıydı. Şahsi fikrim..

Wonder Woman

Wonder Woman’ın ilk kostümüyle ortaya çıktığı an çok iyiydi. Tam Bruce için her şey sona ermek üzereyken havalı bir giriş yaptı.

Savaşın Başı

Wonder Woman’ın son anda savaşa dahil olmasıyla birlikte Batman ve Superman arasında geçen diyalog beni güldürdü açıkçası. Durum komedileri hoşuma gidiyor.

Superman’in Sonu..

Filmin sonu çok şok edici bitti, bence böyle olmamalıydı. Superman bir böcek gibi ezildi bu filmde. Belki kendini feda ederek bir kahraman olarak öldü ama yine de nükleer bir varlığa karşı koymaya çalışan ‘insan’ın değil de süper güçlere sahip bir uzaylının ölmesi nereden baksam saçma geliyor..

Bruce’un Wonder Woman’a gönderdiği fotoğraf

Batman’de, Wonder Woman’ın geçmişten bir fotoğrafının bulunması Wonder Woman’ın da geçmiş hikayesini izleyebileceğimiz anlamına geliyor. Ayrıca diğer süper güçlere sahip kişileri de bulduklarına göre sonraki filmlerin de konusu belli oldu diyebiliriz.

DC karakterlerinin hikayesine devam edeceğim bakalım daha kimlerin hikayeleri ortaya çıkacak..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: