İçeriğe geç

The Polar Express (Kutup Ekspresi) — Çocuklar İçin Uygun Bir Film Mi?

Yeni yıla girerken çocuklara konsepte uygun bir film izletmek istedi okul yönetimi ve bu filmi izlettik. Ben de belki bunu izletmek isteyen anneler, babalar ya da öğretmenler olursa diye yorumlamak istedim.

Öncelikle film ile ilgili birkaç bilgi verelim. 2004 yılında vizyona girmiş bir animasyon filmidir Kutup Ekspresi. Film, Noel Baba’ya inancını kaybeden bir çocuğun, gece kapısının önünden Kuzey Kutbu’na giden trene binmesini ve o yolculuktaki maceralarını anlatmaktadır.

Farkındaysanız ‘çocuk’ dedim çünkü çocuğun bir ismi yok. Gerçekten isim koymaya bile gerek görülmemiş gibi. Bunun amacını bilen varsa lütfen bilgilendirsin çünkü ben kahramanlara isim vermemenin mantığını anlayamadım.

Kahraman Çocuk ve Kahraman Kız

Yorumlamalara gelince, korkuları olan çocuklar için uygun olmayan sahneler vardı başlangıçta, çünkü bazı yerlerindeki sesler ve görüntüler, karanlık ve ani olmaları sebebiyle korku uyandırabilir.. Benim bir öğrencim korktu..

Çocukların tamamı trene bindiğinde, içecek servisi yapıldı ve bu sahne en sevilen sahnelerden oldu, serviste görev alanlar dans eederek eğlenceli bir şarkı söylediler, hareketli ve senkronize olduğu için çok dikkat çekiyor, kaçırmak istemiyorlar.

Çocuk Noel Baba’ya inanmadığını belirttiğinde ‘Görmek inanmaktır.’ diye bir cevap veriliyor çocuğa, bence uygun bir cümle değil çünkü küçük yaş grubunun izlediğini düşünürsek görmeden inanmaları gereken oldukça fazla şey var. Yetişkin olarak da inanmanın gözle olmayacağını düşünüyorum.

Kahraman Kız

Türkçe dublaj izledik tabi ki çocuklarla izlediğimiz için ve kahraman kızın(resimdeki) seslendirmesi, Harry Potter ve Melez Prens filmindeki Hermione’nin seslendirmesiyle aynıydı. Bu minik detay beni sevindirdi.

Tren filmin ortalarında raydan çıktı, oldukça hızlı ilerlemeye başladı, bu sahneler çok heyecanlıydı, çocuklar nefeslerini tutarak izlediler. Böyle hareketli sahnelere daha çok ihtiyacı vardı filmin.

Her animasyonda olduğu gibi mantıksız yerler vardı mesela o soğukta nasıl üşümüyorlar diye düşünüyordum bir yetişkin olarak. Sadece bir bornoz var çocuğun üstünde, tipiden göz gözü görmüyor ama rahat bir şekilde trenin tepesinde geziyor. Kara kafasını gömüyor ama sonra rüzgara karşı yürümeye devam ediyor falan, klasik animasyon mantıksızlıkları..

the polar express ile ilgili görsel sonucu"
Trenin tepesinde gezintiler

Bir yetişkin olarak beni sürüklemedi, animasyon ve çocuk filmi olduğu için normaldir diye düşündüm. Sonra dönüp çocuklara baktığımda onların da pek etkilendiğini söyleyemeyeceğim.

Filmde komik yer göremedim, çocuklar da gülmedi, genelde çocukları güldüren saçma şeyler bile olsa komiklikler olur, eğlendirirdi (bazı animasyonların zekice esprileri dahi olur) fakat bu film bizi bir kere bile gülümsetmedi açıkçası.

Yolculuk sürecinde bazen heyecanlı sahneler oldu. Gerisi durgun geçti, çoğunlukla sıkıldık diyebilirim.

Filmin sonunun da pek adil ilerlediğini söyleyemeyeceğim, o kadar çocuk senelerce inanmışlar Noel Baba’ya ama bizim kahraman çocuk o an tekrar inansın diye Noel Baba diğer çocukları değil de bizim çocuğu seçiyor ilk hediyeyi vermek için. Diğer çocuklara haksızlık edildi haliyle çocuklara haksızlık öğretildi.

the polar express ile ilgili görsel sonucu"

Bunların sonunda en azından öğretici bir tarafının çıkmasını bekledim fakat çocuklara pek bir şey de öğretmedi. Filmden herhangi bir ders de çıkaramadık. O yüzden biraz boşa zaman geçirmişiz gibi hissettim. Bence bu filmi izletmek yerine, yılbaşında bu filmi izlemek yerine, Home Alone izletin en azından eğlenmiş olurlar.

Ama filmi bu kadar gömdükten sonra şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, ailece izlediğinizde ya da öğrencilerinize izlettiğinizde gönül rahatlığıyla hiçbir şeyi atlamadan izleyebilirsiniz. Görünmemesi ya da görüldüğünde çocuğunuza açıklamanız gerekecek hiçbir sahne yoktu. Kötü örnek olabilecek hiçbir sahne yoktu. Bu açıdan tamamen risksiz bir filmdi.

Tabi siz rahat izleyeceğim diye de iki saatinizi bu film için harcar mıydınız? İşte asıl soru bu..

Alternatif arayanlara Cesur, Yukarı Bak, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin gibi animasyonları önerebilirim.. Onların da olumsuz tarafları var ama en azından boşa zaman geçirmemiş olursunuz..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: