İçeriğe geç

The Good Doctor vs Mucize Doktor >> Hangisi İzlenmeli??

Mucize Doktor dizisine başladıktan sonra, yahu bizimkiler bu diziyi nereden bulmuş, bir de o diziye bakayım, hem yeni bölümle ilgili de bir fikrim olur diye takılıp kaldığım The Good Doctor dizisinden bahsetmek istiyorum.

The Good Doctor, 2017 yılında yayınlanmaya başlayan Amerikan tıp dizisidir. House M.D. dizisinin yapımcıları yine aynı formatta bir diziyle buluşturuyor bizleri. Başrolde Freddie Highmore, Dr. Shaun Murphy karakterini canlandırıyor. Dizi 3. sezonunda ve hala devam ediyor. Şimdiye kadar 46 bölümü yayınlanmış olan dizinin ülkemizde uyarlaması Mucize Doktor adı altında FOX’ta yayınlanıyor.

Kahramanımız Dr. Murphy, otizmli bir birey, aynı zamanda Savant sendromuna da sahip. Yani dahi derecesinde belirli bir konuda yetenekli ve bu karakterimiz doktor olmak istiyor. Akıl hocasının bulunduğu hastaneye doktor olmak için geliyor ve hikayesi bu şekilde ilerliyor.

İlk bölümde akıl hocası Dr. Aaron Glassman, hastane yönetimine, Shaun’ın yapabileceklerini ve neden hastaneye doktor olarak almaları gerektiğini açıklıyor. Sonunda Shaun hastaneye kabul ediliyor ve Dr. Neil Melendez’in ekibinde Dr. Claire Browne ve Dr. Jared Kalu ile birlikte çalışmaya başlıyor.

the good doctor ile ilgili görsel sonucu"

 Dr Shaun Murphy mükemmel bir otizmli olmuş. Freddie Highmore olağanüstü bir oyunculuk sergilemiş. Bu diziyi izlediğimizde tabii ki uyarlaması daha sönük kalabiliyor. Fakat bu versiyonu da orijinal değil çünkü ilk kez Kore yapımı Good Doctor ismiyle yayınlanmış.

the good doctor mucize doktor ile ilgili görsel sonucu"
Kore Yapımı-Türk Yapımı-Amerikan Yapımı

Mucize Doktor v The Good Doctor

Diziyi izlerken tabi ki karşılaştırma yapıyorum. Arasındaki en belirgin 5 farkı sıralarsak;

1) Bizim dizimizde daha yoğun duygusallık bulunuyor. Orijinal doktorda daha hissiz sadece bir başarı öyküsü şeklinde kurgulanmış, örneğin bizim dizimiz akıl hocası ve Ali Vefa arasındaki ilişki baba-oğul gibi gösterilirken, diğer tarafta arada bir mesafe bulunuyor.

2) Olaylar Amerikan dizisinde gayler, seks bağımlıları, tek gecelik ilişkiler, hastane içi ilişkilerle de devam ederken bizim dizimizde daha yumuşatılarak ve değiştirilerek aktarılmış.

3) Ali Vefa hastaneden birine aşık oluyor, Shaun Murphy ise kapı komşusuna aşık oluyor, karakterler birbirinden çok farklı.

4) Ali Vefa daha yoğun krizler geçiriyor. Daha fazla ve uzun sürüyor. Ayrıca her önemli fikir kendisinden çıkıyor. Fakat Shaun Murphy ise daha az kendini kaybediyor sürekli ilgiyi üzerine çekmiyor. Hatta bazen tanı konusunda da geri planda kaldığı oluyor.

5) Dr. Ferman’ın sırları var ve kendi alanında mükemmel olduğu görülüyor. Fakat Dr. Melendez mükemmel olma iddiasında değil ve sadece hastane içi durumlarıyla göz önünde bulunuyor.

Bunlar benim fark ettiğim farklar. Sizin de fark ettiğiniz şeyler varsa yazabilirsiniz.

NOT: Tabi burada şunu belirtmekte fayda var, bence bunların hepsi doğal değişimler çünkü bu dizi bir esinlenme ve esinlenmelerde orijinalinden uzaklaşma durumları olabileceğini düşünüyorum. Aynı kültür, aynı yaşam şekilleri olmadığından kendi ülkemize uyarlama yapmamız bana normal geldi.

the good doctor ile ilgili görsel sonucu"

Bunun dışında The Good Doctor dizisinde oyuncuların başarısı çok iyiydi. Sadece başrol değil yan karakterler de oldukça iyi oyunculuklar sergilemişler.

norman bates freddie ile ilgili görsel sonucu"

Başroldeki Freddie Highmore, Bates Motel dizisindeki Norman Bates karakterini de canlandırıyor. Eğer görmediyseniz onu da burada incelediğim bir yazım var.

freddie highmore ile ilgili görsel sonucu"

Bir de aynı kişi küçükken izlediğim Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ndaki Charlie’ymiş! Bunu öğrenince de biraz duygulandım. “Büyümüş koca adam olmuş bunun çocukluğunu bilirdik” dedim.😃

3. sezonu devam eden diziyi izlemekten çok keyif aldım. Tıp temelli dizilerden hoşlanıyorsanız izlemenizi kesinlikle öneririm.😍

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: