İçeriğe geç

The Dark Knight — Üçlemenin En İyi Filmi!!

Batman üçlemesinin ikinci filmiyle devam ediyoruz. İlk filmimiz Batman Begins bize Bruce Wayne’in Batman oluş hikayesini veriyordu. Bu filmde ise kahramanımız, gerçek düşmanı ve tamamlayıcısıyla tanışıyor. Yani Joker ile!!

Joker filmini izledikten sonra bu filmi izlemek için zaman kolluyordum aslında. Çünkü o filmdeki karakterle, bu dönüştüğü karakterin arasındaki farkı çok merak etmiştim. O filmle ilgili yorumlarıma da bu bağlantımdan ulaşabilirsiniz.

Bu filmi kısaca anlatmamız gerekirse, aynı kadroda ufak değişiklikler ile 2008 yılında ortaya çıkmıştır. Batman karakterini yine Christian Bale, filmin çok başarılı olmasının arkasındaki karakter Joker’i de Heath Ledger canlandırılmıştır. Bruce Wayne, Batman olarak geceleri ortaya çıkıp kötüleri bir güzel patakladığı zaman içinde sahte Batmanler ile de uğraşmak durumundadır. Bu sırada şehre yeni vali atanır. Bu yeni gelen vali (Harvey Dent) de suçlara karşı savaşacağına, bir barış elçisi olduğuna şehri inandırır ve şehrin yeni koruyucusu haline gelir fakat karşılarına çıkan öyle bildiği kötülerden değildir.

Oyun oynamayı seven, eğlenmek için insan öldüren, parayı umursamayan, zeki bir suçlu ile karşı karşıya kalırlar.Joker’in kaybedeceği hiçbir şey yoktur, iliklerine kadar kötüdür. Bu durumda Batman’e tekrar ihtiyaç duyulur.

Önceki filmde de anlattığım ve baya sevdiğim karakter Komiser Gordon, yeni gelen vali Harvey Dent ile Batman’i bir araya getirir.

William Fichtner

Filmin ilk sahnesi, bir banka soygunu ile açılışı yapıyor. The Longest Yard filminden ve Mom dizisinden aşina olduğum, çok da sevdiğim William Fichtner bu sahnede bulunuyor, gördüğüm anda istemsizce mutlu etti beni.

Film ilerledikçe bir bakıyoruz ki Bruce’un çocukluk aşkı Rachel, Harvey’in manitoşkosu olmuş!! Sözde Bruce’u seviyordu. Kadınlar.. Fakat Bruce bu durumda bile Harvey’e yardım ediyor ki bu ne kadar asil olduğunu gösterir bence. Gözünün önünde sevdiği kadını başkasına bile bile teslim etmek çok zor..

Joker hastanede

Heath Ledger çok ama çok başarılıydı. Gerçek bir deli gibiydi. Nasıl bu hale geldiğini de düşününce adama da hak vermedim değil. Bu arada Joker sürekli ağzını içeriden ve dışarıdan yalama hareketi yapıyordu fakat bunu bilerek yapmıyormuş. Yara bölgelerinde açılmalar meydana geldiği için onları tekrar yapıştırmaya üşenip diliyle yalayarak açılmaları engelliyormuş. Bu da sonunda karakterin bir parçası olarak ortaya çıkmış, çok da yakışmış bence.

Şimdi spoiler vereceğim, izlemediyseniz yavaşça şuna ya da şuna doğru yol alabilirsiniz..

İki Yüz

Joker, Harvey ile Rachel’ı kaçırdığında ikisinin de sağ salim kurtulacağını düşünmüştüm. Çünkü   sonuçta Batman vardı ve onları kurtarırdı. Ama sonra Harvey’in, yüzünün yandığını gördüğümüz kısım beni şok etti gerçekten beklemediğim bir hamleydi, ters köşe yaptı. Şaşırtmaları severek izledim.

Rachel bu olayda hayatını kaybediyor çünkü Joker, Batman için yanlış yönlendirme yapıyor. Bu olaya kadar zannediyoruz ki Rachel, Bruce’a aşık ama yürütemeyeceğini düşünüyor, bu yüzden Harvey ile zaman geçiriyor, çünkü Rachel ona Batman’e ihtiyaç kalmadığında birlikte olabileceklerini ima etmişti. Ama durumun tam olarak öyle olmadığını anlıyoruz.

Rachel ölmeden önce Bruce için bir mektup bırakarak Harvey’i tercih ettiğini söylüyordu, bu mektubu da Alfred’e bıraktı fakat Alfred bu mektubu Bruce’a vermedi. Kötü hissetmesini istememiş olabilir. İyi mi etti kötü mü etti tartışılır. Bence vermeliydi ki ondan vazgeçmesi daha kolay olsun. Sizce ne yapması Bruce Wayne için en iyisi olurdu?

Joker

Film daha çok Joker karakterinin oyunculuğu ve karaktere yansıttığı karizmasıyla kırıp geçiriyor. Bu oyunculuğun iyi olmasının arkasında da sıkı çalışma varmış. Hatta Joker karakterini oynayan Heath Ledger bu oyun boyunca gerçekten bir Joker günlüğü tutmuş. İçinde ilham veren, oynamasına yardımcı olan sahnelerden izler varmış.

Bu oyunculuk Heath e En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar’ını kazandırıyor. Fakat o bunu göremeden, aldığı uyku ilacı ve antibiyotiklerin tepkimeye girmesi sonucunda hayata gözlerini yumuyor. Bu kadar iyi bir oyuncunun daha neler yapabileceğini görmek isterdim açıkçası.

Bu arada Joker karakteri ağzının kenarındaki yara izlerini anlatırken birkaç farklı hikaye anlattı, sizce hangisi gerçek olabilir? Neden böyle hikayeler uyduruyordu?

Yeni Rachel

Filmde hoşlanmadığım tek nokta Rachel karakterinin değişmesi oldu. Katie Holmes karakterinden sonra farklı biri geldiğini görünce yadırgadım. Ama tabi Maggie Gyllenhaal da Rachel rolüne yakışmış. Ben sadece değişikliklerden hoşlanmıyorum.

Diğer tüm detaylar, efektler bence dozundaydı. IMDb puanı da oldukça yüksek (9) ve bence hak ettiği puanı almış. Üçlemenin son filmine geçmeden önce bu filmin üçüncü film için bazı ipuçları da bıraktığını söylemeliyiz tabi ki. Rachel’ın ölümü, Harvey’in ölümü gibi noktalar sonraki film ile ilgili az çok bilgi veriyor. Bruce’un hayata küsmesini ve Harvey’in halk kahramanı olmasını bekliyorum. Muhtemelen Bruce da artık Batman olmamak için uğraşır.

Bakalım düşündüklerimin ne kadarı doğru çıkacak? Üçlemenin son filmi için beklemedeyiz..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: