İçeriğe geç

JOKER — Batman’in Düşmanı Gerçekten Kötü Mü??

Film başladığında neye uğradığımı şaşırdım.  Gayet normal yaşlı başlı bir adam var palyaçoluk yapıyor broşür dağıtıyor.. Bu kadar yavaş ilerleyeceğini düşünmemiştim. Dedim ki muhtemelen yanlış filme geldik.😧

joker ile ilgili görsel sonucu"

Joker; DC Comics karakterlerinden Batman’in karşısına çıkan, halkın içinden alt kesimi temsil eden bir kötü karakterimiz. Daha önce Batman filmlerinde Jared Leto, Jack Nicholson, Cameron Monaghan gibi isimler tarafından canlandırılan kötü karakterimizi bu sefer 2019 yılında Joaquin Phoenix canlandırıyor. Fakat bu sefer film Joker’in Joker oluş sürecini anlatarak bize Joker tarafından baktırıyor.

Ben bu filmi izlediğimde önceki karakterlerini ve Batman serisindeki yerini bilmeden izledim, bu yüzden yorumlarımı buna göre yapacağım.

Arthur annesiyle yaşayan psikolojik problemlerle savaşan alt kesimden bir karakter olarak çıkıyor karşımıza. Palyaçoluk yaparak hayatını kazanmaya çalışıyor. Bir gün işinde yaşadığı bir problem sonucunda işten çıkarılıyor ve hayatının dönüm noktasına geliyor.

Bir süre sonra filmin akışına kapılabildiğimde baştaki Arthur’un dayak yediği sahne beni aşırı sinirlendirdi. Karakter için oldukça üzüldüm. Birçok yaşadığı olumsuzlukta da yine karaktere üzülmeden edemedim. Her ne kadar kötü karakter olduğunu bilsem de yaşadıklarının adil olmadığını düşündüm. Sonundaki olaylar için güzel bir altyapı hazırladı.

 Ara ara sıkıldığımı itiraf etmem gerekiyor. Çünkü sahneler inanılmaz uzun geldi. Duyguyu daha yoğun vermek için belki de uzatıldı, belki bir sanat filmi tadında olması istendi, sinematografiden anlamıyorum ama izleyici olarak sıkıldığımı söyleyebilirim. Türk dizilerindeki uzun bakışmalar gibiydi. Poyraz Karayel izlerken de bu bölümleri atladığımı söylemiştim.

Arthur’un gülüşü

Arthur’un gülüşü sinir bozuyor ama aynı zamanda insanda gülme isteği uyandırıyor. Sanki ciğeri sökülüyor gülerken, aynı anda hem yapmacık hem gerçekçi. Tam anlamıyla aynı şekilde gülen bir arkadaşım olduğu için biraz hoşuma bile gitti.😂

joker sigara ile ilgili görsel sonucu"

Sigara içiş şekli insanı de teşvik eder gibiydi. Ne kadar sağlıksız ve kötü bir alışkanlık olduğunu bilsem de sinema salonunda olduğuma üzüldüm resmen, böyle karşılıklı birer sigara içesim geldi.

Meşhur merdivenlerde dans sahnesi

Şimdi spoiler olabilir o yüzden izlemediyseniz okumaya devam etmemenizi öneririm.

Son olarak dans ettiği kısımlar, özellikle bu ölümlerden sonra veya önce olduğu için ürperticiydi. Dans ederken açıkçası gerilmekten kendimi alamadım. Yavaş yavaş deliriyor gibi. Ki zaten öyleydi..

Film bittiğinde evet ya güzel filmdi dedim, karakter geçişleri çok iyi aktarılmış dedim ama bu, uykumun geldiği gerçeğini değiştirmedi.😂

joker son ile ilgili görsel sonucu"

Son sahnede Joker olarak çıktığı programda çok şaşırdım, o kadar delirebileceğini tahmin etmiyordum, diğer filmleri de izlemediğim için yapabileceklerinden haberim yoktu. Tren sahnesinde de oldukça şaşırdım. İnsan o karakterden o davranışları beklemiyor çünkü.

Film olabildiğince durağandı, bir Batman ve ya Superman filmleri gibi aksiyon sahneleri, kavga gürültü patlamalar, uçmalar kaçmalar bekliyorsanız hiç tavsiye etmem, salonda uyumak istemiyorsanız tabii.

Ama psikolojik gerilim filmlerinden hoşlanıyorsanız, tam size göre bir film, kaçırmamalısınız.

Hayatımla en bağlantılı cümleyi de buldum.

“All I have are negative thoughts”😂

JOKER — Batman’in Düşmanı Gerçekten Kötü Mü??” için 5 yorum Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: