İçeriğe geç

Batman Begins (Batman Başlıyor) — DC Comics 101

DC Comics ailesinden kötü karakter Joker’in hikayesini izledikten sonra, bakalım burada neler varmış diye düşünerek izlemeye başladım. Netflix’te Batman Begins ismiyle izleyebileceğiniz film, serinin ilk filmi olarak izlenebilir.

Daha önce Batman karakteri farklı kişiler tarafından canlandırılmış fakat bu filmde Christian Bale üstleniyor bu rolü ve  Kara Şövalye Üçlemesi’nin ilk filmi 2005 yılında ortaya çıkıyor.  IMDb’si 8.2 ile oldukça yüksek çıkıyor karşımıza, buna güvenerek izlemeye başlıyoruz.

Yönetmenliğinde Christopher Nolan olan filmin konusu tam olarak Batman’in ortaya çıkış hikayesine dayanıyor. Bruce Wayne oldukça zengin bir ailede doğmuş fakat ailesini küçük yaşta bir gaspçının saldırısında kaybetmiştir. Bu intikam ateşiyle büyüyen Bruce, tüm imkanlarını ailesini öldüren adamı öldürmek için kullanır, buna rağmen başka birisi kendinden önce davranmıştır. Bruce bu durumu küçüklüğünde sevdiği kıza fark ettirdiğinde ise beklemediği bir tepkiyle karşılaşır. Bu işin peşini bırakmaya çalışan Bruce farklı bilgileri açığa çıkartır.

Örgüt eğitimi

Spoiler*

Batman olurken yaşadığı zorluklar, çabaları ve azmi beni korkuttu. Girdiği örgütteki kişiler zaten çok garipti. Amaçlarını ben en başından anlamıştım, koskoca Batman olmuş adam nasıl anlamadı bilmiyorum.😃

Karakterin sadece bir insan olarak bu kadar çok şey yapabilmesi tabi ki normal gelmiyor. İnsansın, tek başınasın, duvarları kırıyorsun, seksen kişilik grupları dövüyorsun. Bunu da aldığı eğitime bağlamışlar ama hangi eğitim insanı insanüstü hale getirir? Gora’da Arif’e yüklenen mix kaset gibi bir şey lazım.😃

Gordon ve Küçük Bruce

Film içinde en sevdiğim kişi, Alfred’den sonra Gordon oldu. Sanırım beni sadakat çok etkiliyor, sadık karakterlerin aşığıyım.

Batman maskesi

Bunun dışında Bruce kimliğini gizlediği için maske takması gerekiyor, gerçi ben o mükemmel çene yapısını nerede görsem tanırım o ayrı. Ama maskesiyle çenenin birbiriyle uyumu muazzam değil de ne?

Karakterin neden yarasaları seçtiğini hikaye ilerledikçe anlıyorsunuz. Geceleri çıkıyor, çünkü kötü insanlar geceleri çalışıyor. Bruce, gecenin içinde saklanan yarasalar gibi saklanabilmek istiyor. Başka bir deyişle görünmez olabiliyor bu şekilde.

Batman ciddi bir karakter. Bazı durumlarda komik olabiliyor ama tüm film boyunca belki iki belki üç kere güldüm.

Sadık yardımcımız Alfred

Alfred ile aralarındaki ilişkiye bayıldım, aslında Alfred’e bayıldım, çok sadık, her insanın yanında böyle bir dostu olmalı.

Rachel ve Bruce

Rachel ile Bruce arasındaki ilişki gayet olabilirdi ama ben Rachel’ın kendisine doğruları söylemediğini düşünüyorum. Yani yok Batman’e ihtiyaç kalmadığında birlikte oluruz, yok benim sevdiğim adam bu değil falan palavra. Seven insan sevdiğini olduğu gibi kabul edebilmeli.

Oyunculuklar çok iyiydi. Batman karakteri özellikle çok yakışmıştı. Adam Batman olmak için doğmuş sanki. Geçen Robert Pattinson yeni Batman olacak diye bir duyum aldım, şimdiden ne kadar kötü oalbileceğini tahmin ediyorum. Ona Alacakaranlık filmleri yakışıyordu.

Filmi beğendim, devamını izleme isteği uyandırdı bende. Özellikle Joker’i ikinci filmde göreceğimi bildiğim için hızlıca ikincisine geçmek istedim.

Heyecanla ikinciyi bekliyorum..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: