İçeriğe geç

Bates Motel — Bir İnsan Nasıl Seri Katile Dönüşür??

İzlediğim en sürükleyici dizilerden olabilir.

Bates Motel; 5 sezonluk, her sezonu 10 bölüm, her bölümü ortalama 40 dakika süren bir dizi. 2012-2017 yılları arasında devam etmiş.

Dizi, yeni bir hayata sil baştan başlamak isteyen bir anne (Norma Bates) ve oğlunu(Norman Bates) konu ediyor. Aslında Alfred Hitchcock’un 1960 yapımı Psycho filminden uyarlanmış. Filmdeki karakterlerin geçmiş hayat hikayesini ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.

Baş karakterler Freddie Highmore(Norman) ve Vera Farmiga(Norma), mükemmel oyunculuklar sergilemişler.

Dizinin ilk sezonu ile son sezonu arasında müthiş bir karakter değişimi var. Karakterlerin değişimini gözlemek, gözünün önünde farklı karakterler olmaları ilgi çekiciydi.

Fakat dizinin tamamı boyunca anneden nefret ettim, başta da sonda da. Asla farklı görüş kabul etmeyen ruh hastası bir kadın. Aşırı korumacı davranarak öz oğluna iyilik yaptığını zannederken aslında en büyük kötülüğü yapıyor.

Belki de önce onun kapatılması gerekiyordu bakım evine, bunlar yaşanmadan birkaç sene önce. Çünkü çocuğu tamamen o duruma getiren anneydi.

Bir eğitimci gözüyle baktığımda bu durumda bir çok anne var. Bu yüzden şu anki çocuklarda da bu etkileri görebiliyorum. Tabi ki dizi abartı bir durumu anlatıyor.

Anne çocuk ilişkisi içinde bir çok yanlışı görebiliyoruz içinde. Bunlardan biri, çocuğu için her şeyi yaparak onu etkisiz ve anneye bağımlı hale getirmek. Ya da o olmadan yaşayamayacağı izlenimi uyandırmak. Tüm hayatını sadece kendisine bağlı olarak yaşaması bir çocuk için yapılabilecek en kötü şeylerden. Bir diğer davranış, problem durumu kabul etmemek. Ebeveynlerde bu var, “Benden çıkan hiçbir varlık kötü/yanlış/hasta olamaz” düşüncesindeler. Size bir sürprizim var: Olabiliyor ! Bunun birçok etkeni var ve bunu kabul etmemek, dizide de olduğu gibi çok daha kötü sonuçlara yol açabiliyor.

Norma, iki evlilik geçirmiş iki oğlu olan bir kadın. Bir oğlu Dylan, özgür olmak istediği için evi terk etmiş. Diğer oğlu Norman ikinci eşinden ve annesine deyim yerindeyse ‘bağımlı’ bir çocuk. Norma’nın eşi esrarengiz bir şekilde öldükten sonra yeni bir başlangıç yapmak için sigorta parasıyla bir motel satın alırlar ve anne-oğul bu ismini Bates Motel verdikleri yeri işletmek için mücadele ederler. Dizinin bir iki bölüm sonrasında Dylan ortaya çıkıyor.

Şimdi spoiler vereceğim.. Dikkat!

bates motel ile ilgili görsel sonucu"

İlk sezonda anlıyoruz ki Norman babasını bilincini kaybettiği bir anda öldürüyor ve Norma oğlunu korumak için üzerini kapatıyor. İlk hata burada baş gösteriyor çünkü Norma oğlunda yanlış giden bir şeyler olduğunu fark etse de canından çok sevdiği oğluna konduramıyor. Oğlunu her şeyden kendisinin koruyabileceğini zannediyor. Otel işletmesi devam ediyor ve Norman’ın okul arkadaşı Emma da otelde çalışmaya başlıyor.

İkinci ve üçüncü sezonlarda Norma, Norman’ı dış dünyadan korumak için elinden geleni yapıyor, fakat Norman’ın yaptıklarını sürekli inkar ettiği için çevresinde olan bitenlere anlam veremiyor. Norman ise yaptıklarını bilinci kapandığında hatırlayamadığı için yaşanan şeyler için annesine suç atıyor.

Dördüncü sezonda artık Norma yanlışını fark ettiğinde, ne kadar geç kaldığını da görüyoruz. Artık Norman için geri dönüş yoktur. Norman çoklu kişilik bozukluğu yaşıyor. Bu sezonlarda Norman’ın ikinci kişiliği olan Norma’yı da görmeye başlıyoruz. Anne Norma ise güzel bir hayat kurabilecek durumdayken, maalesef yine kendi hatalarıyla her şeyi mahvediyor. Çevresindekilere de aynı şekilde zarar veriyor. Romero ve Dylan’ı dinlemiş olsaydı Norman’ın hastalığını ciddiye almış olsaydı, sonu bu şekilde bitmeyecekti.. Bu sırada Emma ve Dylan arasında yakınlaşmalar başlıyor.

Son sezonda ise Norma’yı öldüren Norman artık ipleri koparıyor. Norma’nın cesedi ile birlikte evde tek başına yaşamaya devam ediyor.  Emma ve Dylan ise güzel bir hayat sürerken Dylan’ın babası tekrar karşılarına çıkıyor. Gerçekler de ortaya çıkmaya başlıyor.

Her sezonu soluksuz izledim. Her sezonda oha bu da mı olacaktı dedim. Her sezonda Norma’dan biraz daha nefret ettim. Kesinlikle duyguları çok üst düzeyde yaşayacağınız bir dizi. Tek solukta bitirebilirsiniz.

bates motel ile ilgili görsel sonucu"
Rihanna’nın bulunduğu Sapık filmi sahnesi

Yalnız Psyco (Sapık) filminin sadece bir bölüme sığdırılması biraz sığ geldi bana. Belki biraz daha uzatılabilirdi. Ama bunun yanında orijinaline bağlı kalınmamasını birçok kişinin aksine ben normal buluyorum. Çünkü esinlenmelerde aynısının olmasını beklememek gerekiyor diye düşünüyorum.

Dizide bu kısım 5. sezon 6. bölümde ele alınıyor. Norman’ın otel işlettiği sırada çekici bir kadının bir gece kalmak istemesiyle başlıyor. Bu karakter Marion adıyla önceden bildiğimiz başka bir karakterin metresi olarak geliyor. Bu karakteri de Rihanna canlandırıyor. Marion otelden çıkıp gidebiliyor fakat aynı durum sevgilisi için geçerli olamıyor..

bates motel ile ilgili görsel sonucu"
Soldan sağa Norma, Norman, Emma, Dylan

Diziyi izlerken sürekli söylediğim gibi Norma’ya aşırı sinirlendim. Sinir krizleri eşliğinde “Annelik böyle bir şey değil!!” diye çığlıklar attım. Duygularımı çok üstte yaşattı ve tatmin edici bir sonla da bitti bana göre.

Son sahnede Norman’ın, Dylan’ı kışkırtarak kendini öldürmesi için zorlaması ve Dylan Norman’ı vurduktan sonra da “Thank you” demesi içimi parçaladı. Annesine ulaşmak için ölmek istedi. Bu yaşadıkları ya da yaşattıkları tamamen annesinin hatasıydı bu yüzden Norman’a hiç kızamadım. Aksine haline üzüldüm. Sonunda annesine ulaştığı için de sevindim. Çünkü onun için dünyada mutlu son yoktu.

En çok aklımda kalan, Norman’ın annesine sürekli söylediği bir kelime oldu.

“Mother.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: